Ne razumijem nesto. Kako ce se, ionako tesko stanje penzionnera, kako sadasnjih tako i buducih, popraviti sa smanjenem stope doprinosa…
Odsjek za njemački jezik i književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli: Godina intenzivnih promjena, afirmacije i otvaranja ka zajednici

Akademska 2024/2025. godina na Odsjeku njemački jezik i književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli obilježena je nizom važnih procesa i aktivnostima koje su doprinijele modernizaciji studijskog programa,vizualnom identitetu Odsjeka, jačanju studentske uloge, internacionalizaciji, te snažnijoj afirmaciji Odsjeka unutar lokalne i šire akademske zajednice. U središtu svih aktivnostibila je ideja da se studij učini savremenijim, dinamičnijim i relevantnijim, a stečena diploma prepoznatljivom i atraktivnom, kako u akademskom ambijentu tako i na tržištu rada.
Studenti njemačkog jezika i književnosti tokom godine imali su priliku učestvovati u različitim međunarodnim razmjenama i projektima. Posebna pažnja posvećena je mobilnosti studenta i nastavnog osoblja, uspostavljanju međunarodnih istraživačkih partnerstava, inicijativama za zajedničke studijske programe, te usklađivanju kurikuluma s evropskim i svjetskim obrazovnim standardima. Time je osigurana visoka akademska kvaliteta i konkurentnost diplome koju studenti stiču na Odsjeku. Osim nastavnog procesa, značajno je unaprijeđena i saradnja sa međunarodnim organizacijama iz njemačkog govornog područja, među kojima se posebno ističu Goethe-Institut i DAAD. Odsjek je ugostio brojne stručnjake i predavače, organizovao interaktivne radionice s izvornim govornicima, kao i izložbe koje su približile savremena kretanja u njemačkoj kulturi i društvu.
SARADNJA SA SREDNJIM I OSNOVNIM ŠKOLAMA
S posebnim entuzijazmom nastavljena je i proširena saradnja sa osnovnim i srednjim školama, s ciljem jačanja interesa za njemački jezik među mladima, ali i stvaranja mosta između školstva i visokog obrazovanja. Kroz različite promotivne i edukativne aktivnosti ukazano je na značaj kontinuirane saradnje među obrazovnim institucijama. Značajan iskorak ostvaren je i u povezivanju sa širom zajednicom. Odsjek je, u saradnji sa Centrom za kulturu, organizovao Sedmice njemačkog filma, događaj koji je otvorio vrata ne samo studentima već i svim zainteresovanim građanima. Tokom ove sedmice prikazana su nagrađivana filmska ostvarenja savremenog njemačkog filma, a posjetioci su imali priliku da kroz filmove upoznaju bogatstvo njemačkog jezika, kulture i društvenih tema. Ova inicijativa predstavlja primjer uspješne kulturne saradnje i doprinosi širenju jezičke i kulturne svijesti izvan univerzitetskog okvira.
Još jedan oblik uspješnog povezivanja sa zajednicom realizovan je kroz Deutsches Sprachcafé– pricaonicu njemačkog jezika otvorenog tipa, koja je postala popularno mjesto susreta, razmjene i učenja. Učesnici, među kojima su studenti, srednjoškolci zainteresovani za njemački jezik, kroz razgovore, filmove i tematske večeri razvijaju jezičke vještine i interkulturalnu kompetenciju u neformalnom i poticajnom okruženju.
NOVI MASTER STUDIJ
Kao kruna reformskih procesa na Odsjeku ističe se i kreiranje novog integrisanog master studijskog programa Njemački jezik, njemačka književnost i prevodilaštvo, koji kroz interdisciplinarni pristup i fokus na praktične vještine, posebno u oblasti prevođenja i interkulturne komunikacije, odgovara savremenim potrebama tržišta rada.
Odsjek za njemački jezik i književnost svojim aktivnostima potvrđuje da nije zatvoren akademski prostor, već živa i otvorena platforma za učenje, razmjenu i kulturnu raznolikost. Kroz povezivanje sa međunarodnim partnerima, lokalnom zajednicom i obrazovnim institucijama, Odsjek nastavlja graditi svoj identitet kao savremena, relevantna i društveno angažovana akademska sredina.
NASTAVAK INOVIRANIH I INTENZIVIRANIH AKTIVNOSTI
Sa istom predanošću nastavljaju i dalje u misiji da kreiraju inspirativno i podsticajno okruženje za sadašnje i buduće studente. Teže stalnom širenju mogućnosti za sticanje znanja, vještina i kompetencija koje zahtijeva savremeno tržište rada. Kroz blisku saradnju sa zajednicom, nastavljaju promovisati njemački jezik i kulturu njemačkog govornog područja, vjerujući u važnost obrazovanja koje nadilazi učionice i povezuje ljude, ideje i perspektive.
(TIP)
3 komentara
Ovo se u socijalizmu zvalo EPP a danas placeni “tekst”! Vidim studenata ima bar duplo manje nego “profesora” i svrha tzv. UNTZ su place i “uhljebljenje profesora” sa iznimkom, mozda, elektrotehnike, strojarstva, medicine!
Fakulteti moraju postojati bez obzira na broj studenata ili njihovu prolaznost. Kada to shvatimo, ima ćemo profesore koji traže znanje i dizanje kvaliteta studija.
Pa pristup pojedinih kritičara je prosto nwvjerovatan. Svima je jasno da broj studenata govoriti šta ali kvalitet mnogo više. Oni koji studiraju u sistemu maksimalne internacionalizacije i po sistemu u kome je student u centru pažnje su sretni i u priluci da dobiju najveći moguć stepen znanja. Zbog svega iskrene čestitke za nastavnike i asistente a posebno za studente. Bravo samo tako nastavite.
Komentari su zatvoreni.