Video: Arheolozi otkrili 3.000 godina star grad Maja u sjevernoj džungli Gvatemale

Arheolozi su duboko u sjevernoj džungli Gvatemale otkrili gotovo 3.000 godina star grad Maja, otkrivši piramide, spomenike i jedinstven sistem kanala što pokazuje da je riječ o jednom od najranijih i najznačajnijih ceremonijalnih centara ove civilizacije.
Prema saopćenju Ministarstva kulture Gvatemale u četvrtak, ostaci grada otkriveni su na sjeveru zemlje, a piramide i spomenici ukazuju na njegovo značenje kao važnog religijskog središta.
Grad se zove “Los Abuelos”
Civilizacija Maja nastala je oko 2000. godine p.n.e., a svoj vrhunac dosegla je između 400. i 900. godine n.e. na području današnjeg južnog Meksika, Gvatemale, te dijelova Belizea, El Salvadora i Hondurasa.
Grad nosi ime “Los Abuelos” (na španskom – djedovi i nane), i nekada se nalazio oko 21 kilometar od značajnog arheološkog nalazišta Uaxactun, u sjevernoj oblasti Peten u Gvatemali.
Datira iz tzv. ”srednjeg preklasičnog perioda”, otprilike između 800. i 500. godine p.n.e., i smatra se jednim od najstarijih i najvažnijih ceremonijalnih centara civilizacije Maja u džungli Petena, blizu meksičke granice.
– Lokalitet pokazuje izvanredno arhitektonsko planiranje s piramidama i spomenicima isklesanim jedinstvenom ikonografijom karakterističnom za to područje – navodi se u saopćenju ministarstva.
Ime grada potiče od dvije skulpture ljudskog oblika koje predstavljaju ”pretke u paru” pronađene na lokalitetu.
Pronađena i piramida
Skulpture, koje datiraju između 500. i 300. godine p.n.e., mogle bi biti povezane sa starim ritualnim praksama poštovanja predaka, dodaje se u saopćenju.
Grad, koji se prostire na površini od oko 16 kvadratnih kilometara, otkrili su gvatemalski i slovački arheolozi u ranije slabo istraženim dijelovima parka Uaxactun.
U blizini su također pronašli piramidu visoku 33 metra sa freskama iz preklasičnog perioda i “jedinstvenim sistemom kanala”.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Ilustracija/Fena)
Ko ti dade ime, mamu mu talentovanu!