Kako te nije stid izaći pred narod Tuzle i ti odavati počast poginulim... Žarko Vujoviću gdje si bio kad su…
Sve kraća radna sedmica u Evropi

Najdužu radnu sedmicu imali su Grci (39,8 sati), a najkraću Nizozemska (32,1 sat). U regiji, najduža radna sedmica u protekloj godini bila je u Srbiji (41,3 sati), a zatim u BiH (41,2 sati).
Podaci Eurostata za prošlu godinu pokazuju da su građani Evropske unije u prosjeku radili 36 sati, što je manje za jedan sat u odnosu na 2014. godinu.
Eurostatovi podaci pokazuju prosječan broj radnih sati za stalno zaposlene i honorarce.
Što se tiče Evropske unije, najdužu radnu sedmicu imali su Grci (39,8 sati), zatim Bugari (39 sati), Poljaci (38,9 sati) i Rumuni (38,8 sati).
S druge strane, Nizozemska je imala najkraću radnu sedmicu od 32,1 sat. Slijede je Danska, Njemačka i Austrija – svaka sa radnom sedmicom od po 33,9 sati.
Prema podacima Eurostata, u Turskoj je radna sedmica duža nego u bilo kojoj od članica Evropske unije i iznosi 43,1 sat sedmično.
Razlike između muškaraca i žena
Najduže se radilo u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu – 41,2 radna sata sedmično, u polju rudarstava / vađenja kamena se u prosjeku radilo 38,8 sati sedmično, a u građevinarstvu u prosjeku 38,7 sati sedmično.
Najkraća radna sedmica zabilježena je u poslovima gdje su domaćinstva poslodavci kućnog osoblja (26,7 sati). Tu spadaju poslovi kao što su: sobarice, konobari, vrtlari, njegovatelji i slično.
Među zaposlenima s punim radnim vremenom, muškarci su radili više od žena širom Evropske unije u 2024. godini – 39,6 sati u odnosu na 37,7. U Grčkoj je najizraženija razlika među spolovima: muškarci su u prosjeku radili 42,4 sata sedmično, u poređenju s 39,1 za žene.
Kod honoraraca, uglavnom nema razlike među spolovima – prosječno se rade 22 sata sedmično. Ipak, u nekim zemljama se mijenja taj trent, pa tako na primjer u Danskoj honorarno zaposlene žene rade duže (21,1 sat) od muškaraca (18,1 sat), dok je u Rumuniji obrnuto.
Poslodavci rade znatno duže od zaposlenika
Samozaposleni – posebno oni koji imaju svoje uposlenike – provodili su znatno više vremena na poslu. Širom EU, poslodavci su u prosjeku radili 46,7 sati sedmično, dok su samozaposleni koji nemaju uposlenika radili 39,9 sati. S druge strane, zaposleni su, u prosjeku radili 36,6 sati.
Najveća razlika zabilježena je u Belgiji, gdje su poslodavci radili 50,4 sati sedmično, u poređenju sa samo 35,3 sata za zaposlene. U Francuskoj poslodavci u prosjeku rade 50,7 sati sedmično.
U nekim zemljama je ipak bio zastupljen drugačiji scenarij. Na Kipru su zaposlenici zapravo radili 5,6 sati više od svojih samozaposlenih kolega, a sličan obrazac zabilježen je i u Estoniji.
Eurostatovi podaci takođe pokazuju da je 37,3 posto zaposlenih u EU radilo između 40 i 44,5 sati sedmično. Zemlje poput Bugarske, Rumunije i Latvije imale su najveći udio radnika u ovom rasponu – iznad 75 posto.
S druge strane, u Belgiji, Francuskoj i Danskoj bilo je daleko manje ljudi koji su radili tolike sate.
U Srbiji i BiH najduža radna sedmica u regiji
Od država regije, podaci za prethodnu godinu dostupni su za Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu.
Najduža radna sedmica u protekloj godini bila je u Srbiji (41,3 sati), zatim u Bosni i Hercegovini (41,2 sati). U Sloveniji se prosječno radi 38 sati u sedmici, a u Hrvatskoj 37,8 sati.
Za ostale države regije nema podataka o dužini radne sedmice u 2024. godini. Prema podacima iz 2020. godine, u Crnoj Gori je 2020. godine radna sedmica iznosila 42,8 sati, a iste godine u Sjevernoj Makedoniji 39 sati.
(TIP/Izvor: Al Jazeera/Autor: Edah Henić/Foto: Ilustracija/Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.