Šta stoji iza Javnog poziva za 1.200.000 KM: Rezultati objavljeni na praznik, aplikanti sumnjaju na nepravilnosti

Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta našlo se pod ozbiljnim kritikama koje dolaze iz preduzetničke zajednice zbog, kako tvrde, netransparentnog Javnog poziva za podršku razvoju start-up ekosistema u Federaciji BiH, ukupne vrijednosti 1.200.000 KM. Konkurs je objavljen u martu s ciljem odabira lokalnog partnera za implementaciju međunarodno priznatog start-up akceleratorskog programa. Američka kompanija Techstars, koja je do sada investirala u skoro 5.000 kompanija u više od 50 gradova širom svijeta, nosilac je licence za ovaj projekt, dok je za realizaciju na domaćem tržištu odabran konzorcij sastavljen od tri lokalne firme.

Rokovi koji isključuju sve osim unaprijed spremnih?

Kompanija Bloomteq, kao jedan od prijavljenih, upozorila je na niz zabrinjavajućih nepravilnosti u konkursnoj proceduri, a njen izvršni direktor, Nermin Hadžić, istakao je da ovakvi procesi ugrožavaju osnovne principe jednakog pristupa, pravičnosti i zakonitosti. Kako pojašnjava za Forbes BiH, Javni poziv Ministarstva objavljen je 21. marta 2025. godine, a ostao je otvoren samo devet dana. Evaluacija prijava završena je u roku od tri kalendarska dana, uključujući jedan vikend i prvi dan Ramazanskog bajrama. Konačni rezultati objavljeni su 1. aprila – na praznik.

“Naša kompanija je uspjela aplicirati isključivo zahvaljujući tome što smo već imali spremnu dokumentaciju iz prethodnog projekta i uspostavljenu saradnju s međunarodnim partnerima. Pravo pitanje je: Ko je još mogao u tako kratkom roku obezbijediti partnerstvo s internacionalnim akceleratorom koji djeluje u 10 zemalja? Odgovor je jasan – samo oni koji su unaprijed znali šta će se tražiti,” kaže Hadžić.

Insajderske informacije

Uslov za partnerstvo s međunarodnim akceleratorima bio je praktično nemoguće ispuniti u roku od nekoliko dana. Zbog toga su, prema riječima Hadžića, brojne relevantne organizacije i firme bile efektivno isključene iz procesa.

“Nevladine organizacije koje svakodnevno rade na razvoju startup scene? Isključene. Mikro i male firme bez postojećih međunarodnih partnerstava? Isključene. Svi oni koji nisu imali insajderske informacije ili izuzetno rijetku pripremljenost – bili su unaprijed isključeni iz procesa,” govori Hadžić.

Evaluacija završena u kratkom roku

Posebno je evidentna, kaže naš sagovornik da je evaluacija zahtjevnih projektnih prijava završena u izuzetno kratkom roku, bez objavljene metodologije ili bodovanja. “Zar je moguće da je komisija imala dovoljno vremena da temeljno i profesionalno procijeni sve aplikacije u jedan i po radni dan?” pita Hadžić i dodaje: “Nije objavljen sastav pobjedničkog konzorcija, nije omogućena javnost dokumentacije, a naš zahtjev za uvidom odbijen je uz obrazloženje da se ne radi o postupku javne nabavke – iako je riječ o raspodjeli javnih sredstava.”

Hronologija programa pripremljenog u 48 sati

Prema službenim podacima:

  1. marta 2025., usvojen Program utroška sredstava i objavljen u Službenim novinama FBiH.
  2. marta 2025., objavljen kompletan javni poziv s kompletnom dokumentacijom.

“Dakle, u roku od 48 sati od objave Programa u Službenim novinama, objavljen je kompletan poziv sa svim smjernicama. To je administrativno i logistički nemoguće bez prethodne pripreme. Sve ukazuje na to da je poziv unaprijed pisan za poznatog aplikanta,” tvrdi Hadžić.

Prigovori, prijetnje, inspekcije

Kompanija Bloomteq uložila je zvaničnu žalbu na proces evaluacije. Odgovor Ministarstva, tvrde iz kompanije, bio je paušalan, bez ikakvih konkretnih podataka o bodovanju, kriterijima i dokumentaciji konkurenata.

“Nakon drugog prigovora, stigle su nam prijetnje tužbom za klevetu, a svega sedam dana kasnije i nenajavljena poreska inspekcija s dvije neutemeljene optužbe koje nemaju veze s našim poslovanjem,” ističe Hadžić dodajući da ključne informacije Ministarstvo nije objavilo: Ko su članovi pobjedničkog konzorcija? Šta tačno sadrži program koji je dobio sredstva? Koliko startupova će imati konkretne koristi i ko je donio odluke i po kojim kriterijima?

“Pobjednički konzorcij čini firma osnovana samo sedam mjeseci prije objave poziva. Javnosti nije predstavljen nijedan element programa koji bi trebao trajati četiri godine. Također, zakon o poticanju razvoja malog biznisa ne prepoznaje konzorcij kao pravno lice, ali je javni poziv prilagođen kako bi se omogućilo da se takav konzorcij prijavi – što je direktno kršenje zakona,” upozorava Hadžić.

Zaključak koji iz ovih činjenica proizilazi jeste da ovakav proces ne doprinosi razvoju startup scene u BiH – već naprotiv, obeshrabruje sve one koji žele učestvovati na pošten i transparentan način.

“Ovo nije samo proceduralni propust – već direktan udar na povjerenje preduzetnika u sistem koji bi ih trebao podržavati, a ne eliminisati. Ako ovo postane standard, startup ekosistem u BiH neće imati šansu da se razvije,” zaključuje Hadžić, pozivajući civilni sektor, institucije i poslovnu zajednicu da se oglase i zaštite osnovne vrijednosti javnog interesa i fer konkurencije.

On podsjeća kako je Ministarstvo privrede FBiH, odnosno ministar,28. aprila, javno obećao kako će još “sutra” objaviti sve detalje vezano za evaluacijsku dokumentaciju u vezi s nedavno provedenim Javnim pozivom za podršku razvoju startup ekosistema, ali da te informacije još uvijek nisu dostupne javnosti.

Da li je Techstars došao u BiH na poziv Ministarstva ili je sam izabrao BiH?

Hadžić se pita: Da li je Javni poziv bio usmjeren na traženje lokalnih partnera za Techstars, ili je njegova svrha bila dovođenje međunarodnog akceleratorskog programa u BiH – uz pretpostavku da Techstars nije unaprijed izabran?

“Na osnovu kojih kriterija je donesena odluka da upravo Techstars bude doveden kao partner? Ko je inicirao pregovore sa Techstarsom i kada su ti pregovori prešli u formalnu fazu? Koja je konkretna uloga izabranog partnera u ovom procesu i šta su njegove ovlasti i odgovornosti? Koji su uslovi te saradnje i gdje se ti uslovi mogu vidjeti? Kada će svi dokumenti, odluke i procesi vezani za saradnju sa Techstarsom biti dostupni javnosti na uvid? Da li je Ministarstvo u ovom slučaju koristilo konsultantske usluge trećih strana i, ako jeste, ko su ti konsultanti i kako su odabrani? Kada će javnosti biti predstavljen konkretan četverogodišnji plan rada? Kada i na koji način će se mjeriti rezultati saradnje sa Techstarsom? Zašto građani i organizacije koje traže informacije i transparentnost dobijaju indirektne prijetnje ili budu javno diskreditovani?”, pita se Hadžić.

Dodaje da Techstars nudi dva potpuno različita programa.

Community Partnership – organizacija događaja i edukacije, bez direktnih investicija i pravi akcelerator – direktne investicije i podrška izlasku na strana tržišta.

“Koji je od ova dva programa Ministarstvo platilo javnim sredstvima u iznosu od 1.200 000 KM.

Zbog svega navedenog, smatra svojom obavezom da javno ukaže na nepravilnosti i pozove nadležne institucije na odgovornost – jer bez transparentnosti nema ni stvarnog razvoja niti povjerenja u sistem.

“Bloomteq je, zajedno s partnerom Start2 Acceleratorom, razvio program koji direktno adresira kritičan gap u ekosistemu – neefikasnu akviziciju stranih klijenata i izlazak na globalna tržišta. Ovo nije apstraktna ideja – ovo je konkretan problem koji često presudno ograničava rast naših startupa.”

Bez pristupa ključnim tržištima, bh. startupovi ostaju zarobljeni u premalom lokalnom okruženju.

“Umjesto razgovora o ovim izazovima, suočeni smo sa pritiscima i pokušajima diskreditacije od strane institucija, pa od Ministarstva očekujemo objavu najavljene evaluacijske dokumentacije – u skladu s osnovnim principima odgovornog upravljanja – profesionalan odgovor na naš formalni zahtjev, i odustajanje od retorike koja sugeriše negativne posljedice za kompanije koje koriste svoje zakonsko pravo na prigovor.”

Bloomteq će, kaže, uprkos institucionalnim preprekama, nastaviti raditi na poboljšavanju uvjeta za deep tech ekosistem. “Ali nećemo pristati na ekosistem u kojem je šutnja cijena uspjeha, a transparentnost povod za prijetnje.”

Forbes BiH, uputio je nadležnom ministarstvu upit da za potrebe ovog teksta punude odgovore na tvrdnje koje je iznio Bloomteq, ali do danas nismo dobili odgovor.

(TIP/Izvor: Forbes BiH/Autor: Vedran Drljević/Foto: Ilustracija/CBBiH)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.