Foto/Narodno pozorište Tuzla: Obilježavanje stradanja na ‘Kapiji’ uz nekoliko tematskih događaja

Obilježavanje 30. godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji u Narodnom pozorištu Tuzla uz nekoliko tematskih događaja u narednim danima.

Prvog dana obilježavanja godišnjice biće upriličena projekcija dokumentarnog filma „Kapija – zakletva tuzlanskoj mladosti“, autorice Azre Kalesić i u produkciji Radio televizije 7. Film “Kapija – zakletva tuzlanskoij mladosti” premijerno će es prikazati u petak, 23. maja u Narodnom pozorištu Tuzla od 19,00 sati.

 Ovaj film je dokumentovano svjedočanstvo o tome šta se dešavalo kobne noći 25. maja 1995. godine, na poznatom okupljalištu mladih – tuzlanskoj Kapiji. Film govori o porodicama stradalih, čiji je život zauvijek promijenjen stradanjem njihove djece. “Kapiju nećemo pamtiti da bismo se svetili, nego da bismo istinom dokazali da je potrebno da se mijenja nešto kod onih koji su tuzlansku Kapiju napravili kapijom stradanja”, jedna je od poruka iz filma.  U konačnici, film je zakletva da će Kapija i stradala tuzlanska mladost biti vječno u srcima kako onih koji su preživjeli rat, tako i generacija koje danas žive u miru. “Spavajte mirno nevini anđeli. Vaša je žrtva naša zakletva”, poručili su tuzlanski osnovci u filmu.

Neposredno pred početak filma, u 18:00 sati u holu Narodnog pozorišta Tuzla upriličiće se i izložba „Kapija“, mladih autorica Medine Barjektarević, Marizele Velagić i Imrana Imamovića, a pod mentorstvom Roberta Andrejaša.

Temom stradanja na Kapiji bavi se i dokumentarni film „Kapija – film o paunovima koji plaču“ autorice Elme Kazagić, snimljenog u produkciji Federalne televizije. Film će u Narodnom pozorištu Tuzla biti prikazan 24. maja u 19.00 sati, u okviru programa obilježavanja tridesete godišnjice Kapije u organizaciji Grada Tuzle. Film je ovo o paunovima koji plaču, o “ bosanskoj Gernici”, o djeci koja će ipak živjeti kroz ovakva djela podsjećajući da je jedan grad na najteži zločin u svojoj istoriji odgovorio ljudskošću. „Kapija“ nije samo dokumentarni film; to je poziv na odgovornost, podsjetnik na prošlost i opomena da se istina ne smije zaboraviti, misija mu je očuvanje sjećanja na žrtve i edukacija mladih o važnosti istine i pravde.

„Ramizovo ljeto“ naziv je filma autora Dejana Kožula, u produkciji medijske produkcijske kompanije K.U.P.E.K. (Kulturno-umjetnički program edukativnog karaktera), koji će se u Narodnom pozorištu Tuzla prikazati u ponedjeljak, 26. maja u 19:30 sati.

Ramiz Berbić, protagonist filma,  bivši je  rudar koji je krajem osamdesetih godina doživio nesreću u rudniku. Preživio je i rat, kao pripadnik Armije BiH. Nesreća, rat, ali i konzervativna sredina u kojoj Ramiz živi, doveli su Ramiza do ivice. Sistem nije bio blagonaklon, ali umjesto da očajava, Ramiz odlučuje da izađe na ulicu i prvo progovori o psihičkim bolesnicima, a onda i o svim žrtvama nakaradnih sistema i društava – od žrtava ratnih zločina, genocida, pa do žrtava homofobije.

Film prati aktivistu Ramiza Berbića, iz Obodnice Donje, u blizini Tuzle, u njegovim najznačajnijim aktivnostima u 2024. Godini – Stajanjima na trgu u Tuzli, gdje, bar tri puta mjesečno, sam stoji i ukazuje na bitne datume iz bh. prošlosti, kao i na žrtve; Maršu mira, od Nezuka do Potočara, gdje je Ramiz bio 18. Put, te Povorci ponosa u Sarajevu, kao i promociji knjige LGBT poezije „Prognanik“, koju su objavile Žene u crnom/Rekonstrukcija Ženski fond.

Ulaz na sve događaje je slobodan.

(TIP)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.