EU4Health strateška prilika za unapređenje zdravstvenog sektora u BiH

Pristupanjem programu EU4Health u julu prošle godine, Bosna i Hercegovina je stekla mogućnost aktivnog sudjelovanja u jednom od najznačajnijih zdravstvenih programa Evropske unije čiji ukupni budžet iznosi 4,4 milijarde eura za razdoblje 2021-2027. godina. Taj program otvara brojne prilike za jačanje zdravstvenih sustava, unapređenje javnog zdravlja, poboljšanje dostupnosti lijekova te razvoj učinkovitijih mehanizama odgovora na zdravstvene krize.

Kroz EU4Health moguće je aplicirati za bespovratna sredstva, putem otvorenih poziva. O tome Ministarstvo civilnih poslova BiH redovito informira javnost, putem službene internetske stranice kao i direktnih poziva koje Evropska komisija upućuje nadležnim institucijama država članica i pridruženih zemalja. Potencijalni korisnici su zdravstvene ustanove, udruge, instituti, obrazovne i znanstveno-istraživačke institucije te druge organizacije u sektoru zdravstva. Važno je naglasiti da pojedinci ne mogu samostalno aplicirati.

EU4Health je usmjeren na, ostvarenje nekoliko ključnih prioriteta, borbu protiv raka, digitalizaciju zdravstvenog sektora, prevenciju zaraznih i nezaraznih bolesti, jačanje kapaciteta zdravstvenih radnika te povećanje pripravnosti za buduće zdravstvene izazove.

Iz Ministarstva civilnih poslova BiH za Fenu navode da se 14 institucija iz Bosne i Hercegovine, već tokom 2024. godine, prijavilo za sudjelovanje u sedam zajedničkih akcija koje se provode kroz konzorcije s desecima partnera iz EU i regije. To je, kako navode, pokazatelj rastućeg interesa domaćih institucija za korištenje sredstava i stručne potpore koje program nudi.

“Zajedničke akcije predstavljaju specifičan oblik bespovratnih sredstava koji se direktno dodjeljuje državama članicama EU i trećim zemljama pridruženim programu, bez potrebe za javnim pozivom. Cilj im je sufinanciranje projekata od zajedničkog interesa u sektoru zdravstva, a provode ih konzorciji koje čine nadležna tijela i povezani subjekti imenovani od nadležnih zdravstvenih institucija”, naglašeno je.

U okviru zajedničkih akcija 2024. godine apliciralo je Ministarstvo civilnih poslova BiH, Federalno ministarstvo zdravstva, Odjeljenje za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH, Zavod za javno zdravstvo FBiH, Institut za javno zdravstvo RS, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, JZU Univerzitetski klinički centar RS, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, Univerzitetski klinički centar Tuzla, Sveučilišna klinička bolnica Mostar, JZU Dom zdravlja Banja Luka, Medicinski fakultet Univerziteta u Banjaluci, Farmaceutsko društvo RS i Farmaceutska komora RS.

U cilju koordinacije aktivnosti i veće učinkovitosti, zdravstvene institucije sa svih razina nadležnih vlasti, imenovale su kontakt-tačke za program EU4Health. U suradnji s glavnom kontakt-tačkom, Ministarstvom civilnih poslova, rade na promociji programa, dijeljenju informacija o njegovim ciljevima, aktivnostima i postignućima.

Institucije i javnozdravstvene ustanove iz BiH trenutačno sudjeluju u zajedničkim akcijama o prevenciji karcinoma izazvanih infekcijama, cjepivima preveniranim karcinomima, borbe protiv zaraznih bolesti (HIV, AIDS, tuberkuloza, hepatitis), personalizirane medicine za oboljele od raka te razvoja pedijatrijske palijativne skrbi.

Posebno važne teme u kojima sudjeluju institucije iz BiH uključuju i promociju mentalnog zdravlja usmjerenu na prevenciju i podršku ranjivim skupinama, kao i promociju zdravog načina života i prevenciju bolesti primjerice kroz aktivnosti usmjerene na stvaranje prostora bez duhanskog dima.

Iz Ministarstva naglašavaju da će jedna od zajedničkih akcija biti posvećena i izuzetno važnom pitanju određivanja cijena i naknada troškova u zdravstvu, a očekuju uključivanje institucija zaduženih za zdravstveno osiguranje.

“Posebna pažnja posvećena je i jačanju mreže nacionalnih kontakt-tačaka čime će se dodatno unaprijediti kapaciteti za provedbu i vidljivost programa EU4Health u Bosni i Hercegovini i drugim pridruženim zemljama”, ističe se.

Važno je istaknuti i to da, za uspješno sudjelovanje u tim projektima, zdravstvene ustanove moraju imati na vrijeme formirane timove koji će raditi na pripremi projektnih prijava jer osim kvalitetne ideje, potrebno je ispuniti i stroge formalno-pravne uvjete.

“U konačnici, svi navedeni napori usmjereni su ka postizanju ključnog cilja, unapređenju kvalitete zdravstvene zaštite i podizanju opće kvalitete života građana Bosne i Hercegovine”, ističu iz Ministarstva.

Program EU4Health predstavlja stratešku priliku za unapređenje zdravstvenog sektora Bosne i Hercegovine te donosi priliku za konkretan iskorak u pravcu jačanja otpornosti, učinkovitosti i pristupačnosti zdravstvenog sustava.

Kroz financijsku i stručnu potporu, program omogućava ulaganja u zdravstvenu infrastrukturu, nabavku suvremene medicinske opreme te procese digitalizacije zdravstvenih usluga. Time se značajno povećava kapacitet zdravstvenog sustava za pravovremeno i koordinirano djelovanje u kriznim situacijama, prirodnim nepogodama i drugim izvanrednim događajima.

Program također podupire razvoj nacionalnih programa za prevenciju bolesti, njihovo rano otkrivanje te učinkovitije liječenje kroničnih i zaraznih bolesti, uključujući i mentalno zdravlje, koje postaje sve značajnije javnozdravstveno pitanje.

“Kad je riječ o pristupu inovacijama i lijekovima, program EU4Health omogućava sudjelovanje u zajedničkim nabavkama na razini EU. Time se državama članicama i pridruženim zemljama omogućava pristup suvremenim terapijama, cjepivima i medicinskim proizvodima, često pod povoljnijim financijskim uvjetima”, ističu iz Ministarstva.

Jedan od najvažnijih prioriteta programa EU4Health, u kontekstu Bosne i Hercegovine, jeste borba protiv raka, koji predstavlja ozbiljan javnozdravstveni izazov. Program financira inicijative za prevenciju, uključujući kampanje za smanjenje faktora rizika i preventivne mjere poput cijepljenja protiv virusa povezanih s nastankom karcinoma, kao što su HPV i hepatitis B.

“Poseban fokus je na ranom otkrivanju i dijagnostici bolesti, čime se značajno povećava šansa za pravovremeno i uspješno liječenje. Dodatno, kroz EU4Health osiguravaju se sredstva za istraživanje i razvoj inovativnih terapijskih pristupa, za jačanje psihološke i socijalne podrške oboljelima i njihovim obiteljima te za poboljšanje dostupnosti esencijalnih lijekova i medicinskih sredstava osobito u kontekstu kriznih situacija ili drugih javnozdravstvenih prijetnji. Time se podiže razina pripravnosti i sigurnosti zdravstvenog sustava. Sve ove mjere direktno doprinose izgradnji održivijeg, pravednijeg i otpornijeg zdravstvenog sustava, kako u EU tako i u Bosni i Hercegovini, s krajnjim ciljem smanjenja smrtnosti i povećanja uspješnosti liječenja te poboljšanja kvalitete života osoba pogođenih bolestima, osobito karcinomima”, naglašavaju.

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, u skladu sa svojim nadležnostima, ostaje čvrsto opredijeljeno za koordinaciju aktivnosti u okviru programa EU4Health. Naravno, u bliskoj suradnji s nadležnim institucijama na entitetskoj, kantonalnoj i razini Brčko distrikta. Kroz tu suradnju, Ministarstvo će ustrajno raditi na osiguravanju maksimalnih koristi, koje taj program nudi Bosni i Hercegovini.

“U tom kontekstu, u završnoj je fazi uspostava koordinacijskog deska za program EU4Health, uloga će mu biti pružanje stručne i tehničke podrške domaćim institucijama u pripremi i provedbi projekata. Cilj je povećanje učinkovitosti u povlačenju sredstava te osiguranje njihove pune iskoristivosti, kroz strateške i dobro pripremljene inicijative”, navodi se.

Iz Ministarstva civilnih poslova BiH naglašavaju da ‘svi moramo uložiti dodatne napore kako bismo u većoj mjeri koristili dostupne EU fondove i projekte’.

“Bosna i Hercegovina mora značajno povećati broj kvalitetno pripremljenih aplikacija, da bismo osigurali konkretne koristi za BiH i dodatno osnažili naš zdravstveni sustav, ali i druge oblasti. EU4Health je strateška prilika za jačanje našeg zdravstvenog sustava, na nama je da je iskoristimo u punom kapacitetu, ne smijemo dozvoliti da sredstva ostanu neiskorištena”, naglašavaju u informaciji za Fenu, iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Press)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.