Kupili..
‘Dani jagodastog voća’ u Čeliću prilika za promociju lokalnih proizvođača

U Čeliću u petak počinje tradicionalna privredno-turistička manifestacija “Dani jagodastog voća Bosne i Hercegovine” koja će tokom tri dana trajanja, pored izložbi i prodaje svježih jagoda i drugog jagodičastih plodova te prezentacije drugih lokalnih poljoprivrednih proizvoda i rukotvorina, posjetiocima ponuditi raznovrstan program.
Organizacioni odbor manifestacije, predvođen predsjednikom Admirom Hrustanovićem, i ove godine je programom obuhvatio edukativni, kulturno-umjetnički, zabavni, sportski i gastronomski aspekt, a sve u cilju promocije jagode.
Općina Čelić posjeduje odlične resurse za razvoj poljoprivredne proizvodnje i voćarstva, a jagoda je simbol tog područja. Polovina stanovništva ove općine na sjeveroistoku BiH živi od proizvodnje jagoda, pa je sajam prilika za promociju lokalnih proizvođača.
Magistar poljoprivrede i predsjednik Udruženja jagodara Tuzlanskog kantona Armin Terzić kaže da na području Čelića, Brčkog i Gradačca postoji više od 60 hektara koje obrađuju članovi udruženja.
“Oko dva hektara imam jagode koje uzgajam u plastenicima, godišnji kapacitet iznosi oko 50 tona. Pored same primarne proizvodnje, pakujemo jagodu za tržište u marketima širom Bosne i Hercegovine. Naše područje veoma je pogodno za uzgoj jagode, po čemu je i Čelić prepoznatljiv. Kada je u pitanju izvoz jagode, krenuli smo sa izvozom od 2016. godine, a zadnjih godina smo stali zbog stalnih barijera na granicama sa Evropskom unijom jer jagoda mora u roku 24 sata doći do kupca. Tako da smo se u zadnje dvije godine preorjentisani isključivo na bh. tržište”, rekao je Terzić.
Preporučio je građanima da konzumiraju domaće čelićke jagode, jer su zdravstveno ispravne, prošle su sve kontrole te se u poređenju s bilo kojim uvoznim jagodama, tretiraju sedam puta manje, istakao je Terzić za Fenu.
Dugogodišnji poljoprivrednik iz Šatorovića kod Brčkog Bahrija Ribić bavi se uzgojem voća, a posjeduje jedan hektar trešnji, četiri duluma jagoda i deset hektara šljive.
“Ova godina je specifična, zato što je behar bio tokom kišnih dana i cvat nije oplođen, tako da je rod mali i nemamo deset posto od normalnog roda. Trešnja je kod nas od 10 do 12 KM po kilogramu, a jagoda po kilogramu je po cijeni od 4 do 5 KM. Na tržištu nemamo dovoljnu količinu proizvoda jer nije rodna godina. Cijene trešnje u pojedinim gradovima nisu realne, a mi proizvođači ne možemo uticati na to. U rodnim godinama kilogram trešnje bude po pet kilograma”, kaže Ribić.
“Dane jagodastog voća” organizuje Općina Čelić, riječ je o 29. izdanju manifestacije u narodu poznate i kao “Jagodarevo”, a prvi put je održana 1980. godine.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Facebook)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.