Utvrđene izmjene i dopune Zakona o naftnim derivatima u FBiH

Vlada Federacije BiH, na sjednici u Sarajevu u ponedjeljak,  utvrdila je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o naftnim derivatima u FBiH. Ovaj prijedlog zakona upućen je u Parlament Federacije BiH na razmatranje po skraćenom postupku.  

Razlog za donošenje danas utvrđenih izmjena i dopuna Zakona o naftnim derivatima u FBiH je potreba usklađivanja pojedinih odredbi važećeg Zakona sa odredbama nove Odluke o kvaliteti tečnih naftnih goriva koju je donijelo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine. Predlegač navodi da se konačnim usvajanjem danas utvrđenih izmjena i dopuna stvara mogućnost pune primjene pomenute Odluke, ali i donošenje novog Pravilnika o utvrđivanju kvaliteta tečnih naftnih goriva.

Naime, predlagač pojašnjava da su novom Odlukom, između ostalog, uvedeni i novi standardi kvaliteta goriva, koji su po kvaliteti goriva značajno iznad standarda propisanih Zakonom, zatim novi način aditiviranja goriva koji je odredbama važećeg Zakona zabranjen, te je uvedena kontrola LPG-a, kao i da je izmijenjen i obim monitoriga kvaliteta naftnih derivata i niz drugih elemenata. Predlagač ističe da je postojeće rješenje u dijelu kvalitete i kontrole kvaliteta, kao i prekršajnih odredbi u suprotnosti sa novom Odlukom, a kako se Zakon, kao i Pravilnik o utvrđivanju kvaliteta tečnih naftnih goriva, pozivaju na staru Odluku potrebno je postojeći Zakon u dijelu kvalitete i kontrole kvalitete naftnih goriva izmjeniti i dopuniti što bi omogućilo i donošenje novog Pravilnika, usklađenog sa odredbama nove Odluke. Na taj način se omogućava provedba nove Odluke Vijeća ministara BiH u punom smislu.

Također, predlagač ističe da se trenutno, između ostalog, ne vrši monitoring kvalitete goriva iz razloga što se Zakon i Pravilnik pozivaju na staru Odluku koja je donošenjem nove Odluke stavljena van snage, te da je novi Pravilnik moguće donijeti nakon izmjena i dopuna trenutno važećeg Zakona.

Danas utvrđenim izmjenama i dopunama se vrši i usklađivanje pojedinih odredbi važećeg Zakona sa odredbama EU direktiva, saopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću. 

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici u Sarajevu, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, utvrdila je Prijedlog zakona o postupku prenosa prava vlasništva na nekretninama u vlasništvu Federacije BiH, kantona, gradova i općina na nastradalim područjima. Prijedlog zakona bit će upućen u Parlament Federacije BiH uz prijedlog da se razmatra po skraćenom postupku.

Pod nastradalim područjima, u smislu tog zakona, smatraju se područja u kojima su se dogodile prirodne nepogode utvrđene odlukom o proglašenju stanja prirodne nepogode uzrokovane zemljotresom, požarom, obilnim kišnim padavinama koje su prouzrokovale poplave ili bilo kojim drugim oblikom prirodne nepogode, koje su utvrđene u članu 3. Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća. Osoba pogođena prirodnom nesrećom je, u smislu odredbi ovog zakona, fizička ili pravna osoba kojoj je uslijed prirodne nepogode trajno onemogućeno korištenje nekretnine za stanovanje ili vršenje privredne djelatnosti na nastradalom području. Prijedlogom je utvđeno da se prenos prava vlasništva na nekretninama vrši isključivo u skladu sa odredbama ovog zakona u korist osoba pogođenih prirodnom nepogodom u Federaciji.

Radi se o posebnom zakonu, kojim se definira osnov za prenos prava vlasništva na navedenim nekretninama, postupanje titulara uz smislu popisa nekretnina i vršenja pripremnih radnji prije prenosa prava vlasništva, a koje se odnose na izmjenu regulacionih planova, parcelacije i drugih pripremih radnji u cilju provođenja ovog zakona.

Predlagač u razlozima za donošenje ovog zakona podsjeća da su tokom jeseni 2024. godine Grad Konjic, te općine Kiseljak, Jablanica, Fojnica i Kreševo pogođeni prirodnim nesrećama do sada neviđenih razmjera, a uslijed kojih je nastala i značajna materijalna šteta, koja se, između ostalog, odnosi i na apsolutnu devastaciju stambenih i poslovnih prostora brojnih fizičkih i pravnih osoba. Također, navodi da ovaj propis sadrži pravna rješenja na osnovu kojih se osigurava adekvatno adresiranje problema štete koja ja višom silom prouzrokovana stanovništvu na nastradalim područjima, te da on predstavlja pravni osnov za trajno rješavanje stambenog pitanja fizičkih osoba i nastavak, odnosno revitalizaciju privrednog života na nastradalim područjima.

Između ostalog, predlagač podsjeća da je određeni broj stanovnika na navedenim područjima ostao bez adekvatnog smještaja, te da su poslovni subjekti koji su obavljali privredne djelatnosti na ovim područjima onemogućeni u nastavku obavljanja tih poslova. Navedeno je da se članom 363. stav (1) Zakona o stvarnim pravima propisano da nekretninama u vlasništvu Federacije BiH, kantona i jedinica Iokalne samouprave mogu raspolagati nadležna tijela tih jedinica samo na osnovu javnog konkursa i uz naknadu utvrđenu po tržišnoj cijeni, ako posebnim zakonom nije drugačije određeno. Također, predlagač dodaje, s obzirom da je za saniranje nastale štete prouzrokovane fizičkim i pravnim osobama potrebno na iste prenijeti vlasništvo, odnosno dodijeliti im zemljišta, koja su u vlasništvu Federacije BiH, kantona, gradova i općina, a u skladu sa članom 363. stav (1) Zakona o stvarnim pravima, opredijelio da prenos vlasništva omogući na osnovu posebnog Zakona o postupku prenosa prava vlasništva na nekretninama u vlasništvu Federacije BiH, kantona, gradova i općina na nastradalim područjima, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću. 

(TIP/Foto: Fena/Amer Kajmović))

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.