Privatni i javni sektor: Kakva je budućnost zdravstvenog sistema u TK?

U Tuzli je otvorena prva Opća privatna bolnica u Tuzlanskom kantonu. U pitanju je medicinska ustanova koja, zajedno sa još pet privatnih zdravstvenih ustanova, ima ugovor sa Zavodom zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona. Oni im plaćaju za usluge koje građani, zbog lista čekanja, ne mogu obaviti u javnim zdravstvenim ustanovama. Je li ovo pravi put i budućnost našeg zdravstvenog sistema ili svjesno slabljenje javnog, jer problemi lista čekanja i dalje nisu riješeni?

Video: BHRT

Privatni zdravstveni sektor se intenzivno razvija posljednjih godina. Paralelno s tim, uspostavlja se saradnja između javnog i privatnog sektora tako da osiguranici zavoda zdravstvenih osiguranja neke od usluga mogu besplatno dobiti u privatnim ustanovama.

“Trenutno u našem portfoliju usluge koje pružamo našim pacijentima preko Zavoda čine otprilike jednu trećinu naših prihoda. Imamo vrlo uspješnu saradnju sa kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja, kao i Federalnim zavodom zdravstvenog osiguranja i reosiguranja”, objašnjava generalni menadžer “Plava Medical Group” Almir Majstorović.

Iz budžeta Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona godišnje se u privatni zdravstveni sektor usmjeri gotovo 4,5 miliona maraka. 

“Unazad 15 godina ZZO zaključuje ugovore sa privatnim zdravstvenim ustanovama za dijagnostičke procedure poput CT-a, magneta, oftalmologije, papa testa, mamografije, kao i za deficitarne usluge koje donosi ministarstvo zdravstva”, kaže portparol Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona Riad Kurtalić.

Privatne zdravstvene ustanove sve se više posmatraju u kontekstu dopune javnih zdravstvenih usluga. Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja ih vide kao pomoć kako bi se smanjile liste čekanja i rasteretio javni sektor. 

Građani to vide kao način da se novac preusmjeri u privatni sektor u kojem rade ljekari iz javnog sektora, jer problem sa listama čekanja i dalje postoji.

Doktor Milan Todorović je nakon 13 godina rada u Bolnici “Sveti vračevi” u Bijeljini prešao u privatnu Opštu bolnicu “Plava medical group” u Tuzli zbog, kako kaže, mogućnosti za usavršavanje i uvođenje novih procedura i u konačnici benefita za pacijente. Ipak, smatra da samo jak zdravstveni sistem osigurava i jak privatni sektor, ali i jednakost za pacijente.

“Kod nas je problem što vi imate u javnom zdravstvenom sektoru dosta pacijenata, pretrpane su ambulante, velike su liste čekanja. U privatnom sektoru to nije tako, tako da mi koji se bavimo ovim oboljenjima, konkretno proktologijom, pacijenti zahtijevaju objašnjenja, zahtijevaju da im se posveti vrijeme i mi to možemo da im priuštimo”, navodi Todorović.

Pitanje je ko od pacijenata sebi može priuštiti liječenje u privatnom sektoru i hoće li osnovno ljudsko pravo, pravo na liječenje, ukoliko javni zdravstveni sistem ne ojača, a ljekari ga nastave napuštati, uskoro postati ili je već privilegija.

(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Enisa Alibalić/Foto: Screenshot/BHRT)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.