dakle više nisu poilovni vće ćetvrtni
Video: Češnjak smo koristili pogrešno cijeli život? Evo kako ga zapravo treba pripremiti

Češnjak je temelj gotovo svake kuhinje – ali većina nas ga koristi pogrešno. Ne u smislu količine, već u načinu pripreme. A upravo tu leži razlika između mirisnog, aromatičnog začina i onog gorkog, spaljenog okusa koji od njega možemo dobiti. Evo koje su to najčešće pogreške u kuhanju sa češnjakom.
Režete ga i odmah ubacujete
Kad nasjeckate ili zgnječite češnjak, oslobađa se enzim alicin, koji je zaslužan za njegov snažan miris i antibakterijska svojstva. No ako ga odmah bacite na vruću tavu, većina tog korisnog spoja nestane prije nego što jelo i počne mirisati, piše Index.hr.
Pustite ga da odstoji barem 10 minuta nakon sjeckanja prije nego ga termički obradite.
Pržite ga na velikoj toplini
Češnjak ne voli jako vruće tave. Ako ga dodajete u ulje koje je već jako zagrijano, izgorit će za nekoliko sekundi i dati jelu gorak okus. Bolja opcija je da ulje lagano zagrijavate s češnjakom ili da ga dodate nakon što povrće već pusti sokove.
Miješate svježi i već prženi
Ako koristite češnjak na više načina – primjerice, zgnječen i kratko pržen u ulju, pa uz to dodajete i sirovi češnjak – znajte da će svaki dati potpuno drugačiji okus jelu. Svježi je ljut, prženi je sladak. Ne miješajte ih nasumično – iskoristite ih ciljano prema receptu i okusu koji želite postići.
Od češnjaka možete napraviti i pastu koja je praktična za korištenje u jelima, a dat će im bogat okus. Pogledajte u videu kako ju napraviti.
(TIP/Foto: tik tok/Kroger)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.