Vlada Tuzlanskog kantona konačno uradila Registar zagađivača

Vlada Tuzlanskog kantona konačno je uradila Registar zagađivača u Tuzlanskom kantonu i Plan za smanjenje zagađenja vazduha u Tuzli, Lukavcu i Živinicama. Ovi dokumenti su, nakon niza godina samo priče o potrebi da se smanji zagađenje, važan korak u ovom pravcu. Ekološki aktivisti pozitivno ocjenjuju ove dokumente kantonalne vlade.

Registar zagadjivača sadrži analizu svih izvora zagadjenja zraka na području Tuzlanskog kantona, a pokazao je da zrak najviše zagadjuje industrija, potom saobraćaj, pa tek onda domaćinstva. Značajni koraci u pravcu smanjenja tog zagađenja, poput proširenja toplovodne mreže u Tuzli, već se rade, ali sve bi trebalo ubrzati i uozbiljiti.

“Zatim da unaprijedimo sistem zaštite za motorna vozila, tu se podrazumijevaju uključenje Ministarstva za saobraćaj, njihove nadležnosti, da se poveća briga o tehničkim pregledima vozila koja se puštaju u saobraćaj. Zatim, da se povede računa, odnosno da imamo sinergiju sa inspekcijama, kako federalnim tako i kantonalnim, da se u onom dijelu industrije, koja se nalazi na području TK, povedu veće mjere zaštite, okolinske dozvole˝, izjavila je ministrica zaštite okoliša u Vladi TK, Anela Ajšić.

Kantonalna Vlada uzeće 20 miliona KM kredita za projekte energijske efikasnosti za objekte od kantonalnog značaja, a ukupno bi u naredne tri godine trebalo biti investirano oko 100 miliona KM kako bi se realizovao Akcioni plan smanjenja zagadjenja zraka u gradovima Tuzli, Lukavcu i Živinicama. Ekološki aktivisti pozdravljaju ovaj plan kantonalnih vlasti.

“Ono što je pozitivno da ćemo moći, ili da već sada možemo, biti konzjumeri, da možemo postavljati solarne sisteme na svoje krovove. Nadležne institucije samo trebaju malo više obezbijediti sredstava za gradjane da masovno svi krenemo postavljati na svoje krovove solarne elektrane i da malo sebi olakšamo teret u budućnosti koji nas čeka poskupljenjem energije, a do toga će svakako doći˝, istakla je Džemila Agić, Centar za ekologiju i energiju TK.

S obzirom da nadzor nad industrijskim zagadjivačima ima federalna inspekcija, tražiće se njihov pojačan angažman, ali će se znatno više tražiti i od kantonalne i lokalnih inspekcija.

“U konekciji smo sa Kantonalnom upravom za inspekcijske poslove gdje nastojimo da što više prije svega pojačamo taj dio koji se odnosi na inspekcije a onda da se i da se pojača njihov broj obilazaka ali i da povedu računa na inspekcijske račune unutar jedinica lokalne samouprave˝, navela je Ajšić.

Plan je da se, u skladu sa međunarodnim obavezama Bosne i Hercegovine, vidljivi rezultati smanjenja aerozagadjenja pokažu do 2030-te godine. Da li će predvidjene aktivnosti dati rezultate pokazaće već naredni Registar zagadjivača koji se planira uraditi za tri godine.

(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autor: Samir Kahrović/Foto: BHRT)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.