Opusti se, svako bi mu opsovao. Moram da budem prost, što bi rekli u narodu za takvu vrstu čovjeka :…
U 2024. godini 222 osobe u BiH su u saobraćajnim nesrećama izgubile život; Dejan je zbog jedne pogrešne odluke ostao invalid: Priča koja je opomena svima!

U Bosni i Hercegovini je, prema podacima BIHAMK-a, samo u 2024. godini zabilježeno više od 35.000 saobraćajnih nesreća. Više od 8.000 bilo je sa povrijeđenim i poginulim licima. 222 osobe su izgubile život. Dejan Trninić je kao 19-godišnjak u alkoholisanom stanju uzrokovao saobraćajnu nesreću zbog koje je u invalidskim kolicima. Danas svoje iskustvo koristi da bude opomena svim učesnicima u saobraćaju.
“Ja sam sad tek navršenih 19 godina, vraćajući se iz jednog subotnjeg izlazka, negdje oko 3 sata poslije ponoći, pod utjecajem alkohola i vozeći brzinom koja je bila znatno iznad ogrančenja, u naseljnom mjestu, zgubio kontrolom nad autom i sletio se puta i udario drvo. Zadobio sam povrede kičmene moždine i uslijedilo je dugo i mukotrpno liječenje i rehabilitacija. Nakon sedam operacija i brojnih liječenja, danas, kažem, krećem se u invalidskim kolicima, ali nekako to svoje loše iskustvo sam želio da pretvorim u pozitivno. Osnovao sam udruženje Step, čiji primarni cilj jeste edukacija upravo ove grupe koje sam sam pripadao kada sam doživio tu sabraćajnu nezgodu, dakle, mladi ljudi. Prosto želim da, pričajući svoju tu ličnu priču i tragediju, utičem na njihovu svijest da im se vrlo lako može desiti isti slučaj ukoliko se ne pridržavaju jednostavnih saobraćajnih pravila, oni koji su i, naravno, zakonski definisani, a to je da poštuju ogrančenje brzine, da vežu pojas, da nikako ne ulaze automobilu ukoliko su konzumirali alkohol i da ne koriste mobilni telefon”, rekao je Dejan u Novom danu.
Ističe da mu je nakon nesreće bilo jako teško, posebno spoznaja da je ostao invalid, ali da se godinama navikao i prihvatio život s invaliditetom.
“Moja misija je da na ovaj način, kroz naše projekte i predavanja po srednjim školama, utičem na mlade jer poznato je da su mladi najrizičnija grupa. U toj dobi između 15 i 29 godina najveća smrtnost jeste upravo stradanje u saobraćaju, ne od infarkta, ni kancera, ni moždavnog udara”, naveo je.
A njegova priča, kaže, ostavi utisak na one kojima je ispriča.
“Ta predavanja su jako emotivna i oni se nekako kroz neku empatiju sa mnom identifikuju, odnosno povežu, ali bojim se da ih to sve nekako drži par sedmica. Problem je što do 18. godine i kada ti mladi ljudi izlaze na vozački ispit, oni već imaju dosta nekih negativnih stavova koje su naučili nažalost – od pogrešnog ponašanja roditelja, koji su, nažalost moram to reći, loš primjer mladim ljudima jer ne poštuju saobraćajna pravila. Djecu ne voze u autosjedalicima, ne vežu se propisno, razgovaraju na mobilni telefon, voze pod utjecajem alkohola. Kao pješaci također daju loš primjer tako što prelaze ulicu mimo pješačkog prijelaza i slično. Mislim da moramo raditi još od mlađeg uzrasta, već od preškolskog vaspitanja kroz osnovno i srednje obrazovanje. Ja se zalažem za to da to postane dio obaveznog obrazovnog sistema i samo tako možemo očekivati da imamo bezbjednije vozače i učesnike u saobraćaju”, rekao je.
Uputio je poruku mladima: “Ako ste odlučili vikendom da izađete sa namjerom da kozumirate alkohol, ostavite automobil, ne sjedajte u automobil, jeftinije je da platite taksi nego da platite ovu cijenu koju kada doživete ovakvu povredu plaćate cijeli život. Ukoliko koristite mobilni telefon, ostavite ga, nijedna ta nepročitana poruka nije važnija od života.”
(TIP/Izvor: N1/Foto: Dejan Trninić (Foto: X)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.