Every legendary journey starts with one spark — light yours at ObtainHigh.com!
Danas se obilježava Prvi maj, praznik rada i borbe za radnička prava

Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni praznik rada – dan kojim bi se trebalo ukazati na položaj radnika, ali i dan koji je, po svemu sudeći, izgubio osnovnu svrhu.
Prvi maj se obilježava u znak sjećanja na oko 40.000 radnika iz Čikaga koji su, tražeći bolje uslove života, stupili u štrajk 1886. godine, tražeći osmosatno radno vrijeme.
U sukobima sa policijom, poginulo je više od 200 radnika, mnogi su uhapšeni, a osmoro je osuđeno na smrt. U znak sjećanja na taj događaj, 1. maj se od 1889. godine obilježava kao Međunarodni praznik rada.
U Bosni i Hercegovini Prvi maj kao Praznik rada je prvi put obilježen 1907. godine, ali su već u maju 1906. godine održani protesti i obustava rada.
Ovaj dan u brojnim državama svijeta i dalje predstavlja glavni motiv brojnim radničkim sindikatima da na ulicama gradova izraze nezadovoljstvo politikom koja ne doprinosi poboljšanju statusa radnika.
Danas se ovaj dan veže većinom za dodatne slobodne dane, no brojni radnici u našoj zemlji ipak će Prvi maj provesti radno.
S druge strane, neki će uživati u neradnim danima koji su u Bosni i Hercegovini proglašeni za prvi i drugi maj.
Na cijelom Balkanu je proslava Prvog maja rezervisana za dobru hranu, roštilj i druženje.
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Foto: Ilustracija/zfbh.ba)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.