U četiri godine prosječna cijena kvadrata stana porasla za čak 765 KM: Jedna općina prednjači, a nije u Sarajevu

Kupnja vlastitog stana u Federaciji BiH za osobe s prosječnim ili ispodprosječnim primanjima postaje sve manje izvediva, piše Večernji list BiH.

Naime, iako je u protekle četiri godine prosječna plaća porasla za gotovo 400 KM, zbog drastičnog rasta cijena nekretnina za nju se prošle godine u odnosu na 2021. godinu moglo kupiti manje stambenog prostora.

Ovaj podatak iznesen je u izvješću o stanju tržišta nekretnina u Federaciji BiH za prošlu godinu, koje je na svojim službenim stranicama objavila Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Kako se navodi u spomenutom dokumentu Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, indeks kupovne moći stambenih nekretnina ekonomski je pokazatelj temeljen na odnosu prosječne plaće i prosječne cijene četvornog metra stana ili kuće. Ovaj indeks pokazuje koliko su stambene nekretnine pristupačne građanima s obzirom na njihova primanja. Tako indeks kupovne moći pokazuje da se za prosječnu neto plaću u 2024. godini moglo kupiti 0,54 m² stana odnosno 1,69 m² kuće. Riječ je o plaći od 1373 KM.

– Ako uzmemo u obzir da prosječan stan u Federaciji BiH ima 55 m², osobi s prosječnom plaćom u 2024. godini bilo je potrebno nešto više od 8 godina da ga kupi, pod uvjetom da sav svoj prihod usmjeri isključivo na kupnju stana – stoji u izvješću o stanju tržišta nekretnina u Federaciji BiH za prošlu godinu.

Četiri godine ranije, odnosno 2021. godine, prosječna plaća u Federaciji BiH iznosila je 996 KM te se za nju moglo kupiti 0,56 m² stana. Usporedbe radi, prosječna plaća u FBiH 2022. godine iznosila je 1114 KM, a za nju se moglo kupiti 0,55 m² stana. Istu površinu moglo se kupiti i 2023. godine, ali za prosječnu plaću u visini od 1261 KM. Prema podacima navedenim u spomenutom izvješću, u četverogodišnjem razdoblju prosječna cijena kvadrata stana na području Federacije BiH porasla je za čak 765 KM.

U istom razdoblju prosječna cijena četvornog metra kuće viša je za svega 130 KM. Najveći rast cijene četvornog metra stana dogodio se u razdoblju od 2021. do 2022. godine, kada je s 1756 KM skočio na 2020 KM. Tijekom prošle godine prosječna cijena četvornog metra stana iznosila je 2530 KM. Ukupan broj registriranih kupoprodajnih ugovora koji se odnosi na stanove i stanove u kući je 3109, a u tim ugovorima nalazi se 3208 nekretnina klasificiranih kao stan i 65 nekretnina klasificiranih kao stan u kući. Najveći obujam prometa stanova u 2024. godini registriran je u Novom Sarajevu, Tuzli, Centru Sarajevo, Mostaru, Novom Gradu Sarajevo i Zenici.

Najviša prosječna cijena stanova po četvornom metru u Federaciji BiH ostvarena je u općini Neum. Međutim, tu je riječ o apartmanima za odmor, dok su najviše prosječne cijene stanova i ove godine ostvarene na području općina Centar Sarajevo i Stari Grad Sarajevo.

Najviša ostvarena cijena stana u Federaciji BiH prometovanog u 2024. godini je na području općine Novo Sarajevo i njegova ukupna cijena iznosila je 712.000 KM, a korisna površina tog stana je 105 m². Trend rasta cijena nekretnina, posebno na atraktivnim lokacijama, nastavio je rasti i u 2025. godini, a trgovci nekretninama smatraju kako je vrijeme jeftinih kvadrata prošlost te da se teško može u idućem razdoblju očekivati pad cijena. Navedenom doprinosi i činjenica da je u Federaciji BiH, posebice u gradovima poput Mostara i Sarajeva, još uvijek značajno veća potražnja od ponude.

(TIP/Izvor: vecernji.ba/Autorica: Marija Medić Bošnjak/Foto: Ilustracija/Fena/Branka Soldo)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.