Otvorena Hadži Balina džamija u Brankovcu

Obnovljena Hadži Balina džamija u mostarskoj četvrti Brankovcu, u subotu je otvorena uz nazočnost velikog broja građana, džematlija mostarskih džemata i uzvanika izvršne i zakonodavne vlasti u Hercegovini.

Džamiju su presijecanjem vrpce svečano otvorili zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u BiH dr. Enes-ef. Ljevaković, muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedović, direktor Generalne direkcije vakufa Turske Sinan Aksu, direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH dr. Senaid Zajimović i predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Mostar mr. Džafer Alić.

Njezina obnova, kako je to istaknuo direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH dr. Senaid Zajimović, nadilazi puku obnovu građevine, s obzirom na to da je ona i svjedočanstvo povratka pravde, dostojanstva i duhovnog kontinuiteta, javlja Mina.

– Džamija je povjesni znak prisutnosti muslimana u ovom gradu. Ona je simbol ustrajnosti, postojanosti i vjere, pa čak i onda kada je nasilno srušena, 1950. godine, iako je bila potpuno očuvana. Tada se rušilo s ciljem da se izbriše trag, da se utiša glas. Danas, mi vraćamo taj glas – kazao je Zajimović.

Obnovom džamije, staroj mostarskoj mahali Brankovac vraćen je duhovni i kulturni simbol. Prepoznatljiv pečat u povjesnom kontinuitetu ove džamije ostavile su generacije ulemanske porodice Karabega, pa se često imenovala i kao Karabegova džamija.

– Hadži Balin vakuf pratila je teška sudbina, oduzimanja i zatiranja kroz prethodne sisteme vlasti. No, ostala je njegova plemenita ‘srčika’ da svjedoči o neuništivosti vakufa. Nalazimo to i u slučajevima otetih i uzurpiranih vakufa, koji su nadživjeli njihove otimače i uzurpatore, nepravedne političke sisteme i zakone, da su milošću Božijom danas oplemenjeni i u funkciji onoga za što su ih njihovi vakifi zavještali – naglasio je mostarski muftija dr. Salem-ef. Dedović.

Hadži Balina džamija, s istoimenom medresom i mektebom, izgrađena je 1612. godine, a njezini temelji otkriveni su arheološkim iskopavanjima 2010. godine. Prvobitno je bila bez munare, koju je uz nju 1762. dogradio drugi vakif Osman-ef. Golić.

Obnovljena je sredstvima Generalne direkcije Vakufa Republike Turske. Uz tursku firmu Bilsa d. o. o., radove na njoj izvršila je građevinska firma “Građevinar Fajić” iz Mostara.

Sinan Aksu, direktor Generalne direkcija vakufa Turske ocijenio je kako rekonstrukcija i izgradnje vakufa na prostoru Bosne i Hercegovine, među kojima je i Hadži Balina džamija, predstavlja most između prošlosti i budućnosti.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Mina)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.