Novi udar na novčanike građana Bosne i Hercegovine, hrana opet poskupljuje

Stiglo je proljeće, priprema se i proljetna sjetva, razmišlja o odmorima, ali i o novim problemima koji sustižu građane Bosne i Hercegovine. Sprema se novi udar na njihove ionako prazne džepove i novčanike.

S obzirom na to da je situacija na svjetskom tržištu teška, što zbog ratova koji se vode, što zbog posljednjih odluka Trumpove administracije u pogledu carina, rasta cijena na svjetskim berzama, ali i vremenskih neprilika, već se najavljuju nova poskupljenja osnovnih životnih namirnica.

Tako će stanovnici BiH uskoro imati nove, veće cijene osnovnih životnih namirnica.

Ekonomski stručnjaci smatraju da veliki trgovački lanci koriste situaciju, a da je vlast ta koja to svakako može zaustaviti, ako hoće.

Nihad Imširović, predstavnik trgovačkog lanca Konzum kaže da će do poskupljenja sigurno doći i da je BiH, nažalost, zemlja koja ovisi o uvozu.

Riža i kafa ponovo poskupljuju

– Moram vam reći da je Konzum imao veću maržu 2019. godine, nego prošle, 2024. godine. Poskupljenja su sigurna, evo već je došlo do rasta cijene riže i kafe ponovo – kazao je Imširović.

Upitan šta je sa dogovorom s resornim ministarstvom u Vladi Federacije BiH o zaključavanju cijena više od 60 artikala, Imširović kaže da će se ta odluka revidirati nakon tri mjeseca i da je ostalo još mjesec i po, te da nije siguran da će cijena ulja moći ostati na tom nivou.

Sudeći prema najavama, neće samo poskupjeti riža, kafa i ulje, već i konzumna jaja. Trgovci sve to pravdaju inflacijom.

Sudeći prema najavama Centralne banke BiH inflacija će potrajati u naredne dvije godine, a osim ad hoc rješenja, dugoročnih za sada nema.

Iz Ministarstva trgovine FBiH su kazali da nije u planu sastanak sa trgovačkim centrima, te da ne znaju šta će se desiti. 

Samo izgovori

Igor Gavran, ekonomski analitičar, za Faktor ističe da je sve to samo još jedan izgovor zašto će hrana poskupjeti, a koji nije istinit.

– Najmanje su tri razloga zašto je to tako: prvi je – veliki trgovački lanci imaju veću pregovaračku moć od većine dobavljača i oni diktiraju cijene (zbog čega se upravo domaći proizvođači žale na njih jer ih redovno ucjenjuju) i traže brojne ustupke za plasman robe i poziciju na policama.

Drugi razlog je što mnogi od trgovačkih lanaca u BiH, odnosno grupacije su koje imaju i vlastitu proizvodnju određenih vrsta robe sami određuju njihove cijene, dakle sami su svoji dobavljači ili imaju dugogodišnji možda i višedecenijsku saradnju s nekim dobavljačima zbog čega opet imaju veliku ulogu u dogovoru u vezi s cijenama.

I treći razlog je taj što su marže trgovačkih lanaca za većinu proizvoda jako visoke i imaju dosta prostora za umanjenje kojim bi mogli zadržati ili smanjiti cijene ukoliko zaista dođe do nekog poskupljenja koje ne mogu izbjeći (to pokazuju i česte akcijske prodaje i realnost njihove previsoke dobiti).

Ukratko, dok se mali trgovci mogu pravdati za visoke cijene na ovaj način, veliki lanci uglavnom to samo koriste kao izgovor za daljnja poskupljenja, iako su im cijene i sada nerealno visoke, a profit enorman. Jedino nadležne vlasti to mogu spriječiti, ali ne žele – zaključuje Gavran.

(TIP/Izvor: Faktor.ba/Autor:  M. Lingo Demirović/Foto: Ilustracija/Branka Soldo/Fena)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.