Kako prepoznati da vaš partner nije potpuno predan vezi

Iako je sasvim u redu raditi na dijelovima svoje osobnosti za koje smatrate da negativno utječu na vaš svakodnevni život, to nije uvijek nešto što možete očekivati od partnera u vezi. Stručnjakinja za odnose Kari Post-Kennedy objasnila je koja ponašanja prema psihologiji mogu ukazivati na to da osoba nije potpuno predana vezi.

Sumnja

Ako vaš partner osjeća potrebu stalno provjeravati vašu e-poštu, poruke ili telefon, to znači da u vašoj vezi nedostaje povjerenje i poštovanje. Istraživanja objavljena u časopisu Evolutionary Psychological Science sugeriraju da ovakva sumnja može ukazivati na nedostatak potpune predanosti u vezi.

Ovo se može manifestirati kroz pretjeranu ljubomoru, optužbe ili stalno praćenje partnerovih aktivnosti. Takvo ponašanje često ima temelje u nesigurnosti, problemima s povjerenjem, želji za kontrolom ili čak podsvjesnoj želji za okončanjem veze.

Potkopavanje

Sabotira li partner vašu prehranu, prijateljstva ili snove? To su nesigurna i kontrolirajuća ponašanja koja ne biste trebali tolerirati.

Potkopavanje partnerovih postignuća, napora ili osjećaja te stalno umanjivanje njihovih dostignuća može biti znak da osoba nije potpuno emocionalno prisutna u vezi. Studija koju je provela Nacionalna knjižnica medicine u SAD-u zaključila je da takvo ponašanje često ukazuje na nedostatak predanosti, poštovanja ili empatije, a može signalizirati nezainteresiranost za partnera i sam odnos.

Nedostatak interesa

Ovo se može činiti trivijalnim, no mnogim parovima se sviđaju različite stvari (on voli sport, ona voli filmove), pa se ovaj problem često previdi. Na primjer, ako je partner umjetnik, glumac, plesač, sportaš ili glazbenik, a njegov partner nikada ne posjećuje predstave ili utakmice, to može biti znak nezainteresiranosti. Suptilniji znakovi uključuju odbijanje zajedničkih aktivnosti, izleta ili čak preporuka za knjige i filmove.

Nespremnost na kompromis

U vezi je važno razumjeti i prakticirati kompromis, koji je temelj međusobnog poštovanja. Nije riječ o tome da ne brinete za svoje granice, nego o tome da shvatite kako je ono što je dobro za vas, isto tako dobro i za partnera.

Ljubav razumije da kompromis otvara mogućnosti i omogućuje veću slobodu za zajednički život i ispunjenje. Prema studiji iz 2015. godine, nespremnost na kompromis može ukazivati na nedostatak empatije i poštovanja prema partnerovim potrebama, kao i sklonost stavljanju vlastitih želja ispred partnerovih.

Apatija

Na kraju, Kari Post-Kennedy naglašava kako je “prava ljubav kao vrh planine – kada stignete tamo, znat ćete”. Iako se mnogi stručnjaci možda ne slažu s njenim mišljenjem, ona vjeruje da ne možete natjerati ni sebe da volite nekog, niti možete natjerati nekog da voli vas.

(TIP/Izvor: index.hr/Foto: Ilustracija/Index/Instagram)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.