Foto/Omer Berbić: ‘Ljepša i ponosnija nego ikada’; Kada politika vrijeđa inteligenciju građana Tuzle?!

˝Ljepša i ponosnija nego ikada. Žuta boja koja je stavljena je bila temeljna boja, jer nije cijela česma u prirodnom kamenu tako da određene dijelove treba sanirati i farbati s vremena na vrijeme˝, navodi vijećnik Naše stranke u Gradskom vijeću Tuzle, Omer Berbić.

Foto: FB

˝Reakcije građana su bile apsolutno opravdane, jer izvođači nisu označili da je ‘gradilište’ u toku, samim time su građani opravdano kritikovali boju. No, sada kada je skoro pa završeno ona je zasijala u punom toku˝, istakao je Berbić.

Da li su iz Gradske uprave Tuzle naknadno reagovali nakon velikog nezadovoljstva građana, prosudite sami? Da li ovo vrijeđa inteligenciju građana Tuzle?!

Foto: FB

Čaršijska česma je objekat koji se nalazi u centru Tuzle na Trgu žrtava Srebrenice izgrađena je 1888. Ona je jedan od simbola Tuzle i građevina koju uz slane bunare i „tuzlansku kozu“ najčešće možemo vidjeti u gradskim razglednicama. Međutim, i ona je bila jedna od objekata koji su srušeni zbog slijeganja tla u Tuzli. Zahvaljujući entuzijastama i osobama poput Dragiše Trifkovića, ona je krajem osamdesetih godina doživjela „novu mladost“ jer se ponovo vratila na mjesto gdje je godinama i bila. Danas spada u red najljepših simbola grada Tuzle i bosanske arhitekture.

Izgradnji gradske česme predhodila je odluka Gradskog Vijeća koje je, po projektu Behram begove džamije, angažovalo arhitektu, Franza Mihanovića, da u istom stilu, pseudomaurskom, izgradi projekat Gradske česme. Kameni blokovi su nabavljeni iz majdana Hreša kod Sarajeva i majdana kod Nove Kasabe. Kamene blokove su obrađivali i ugradili italijanski klesari. 1910. na ovom objektu je izvršen čin puštanja gradskog vodovoda.

(TIP/Foto: FB/Omer Berbić)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.