Domuz Sadiković poručila ministrima i savjetnicima: Kad sjednete u avion, zamislite da je neki kontrolor leta poput vas

Kontrolorka letenja Sanja Domuz Sadiković, kćerka heroja odbrane Bosne i Hercegovine, komentarisala je situaciju u kojoj se našla Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) zbog duga većeg od 110 miliona koji je entitet RS napravio prema slovenačkoj firmi Viaduct.
RS odbija platiti dug i pokušava svoju obavezu prebaciti na državu, a zbog svega na udaru se našla BHANSA jer je Eurocontrolu naloženo da zamrznu i ne izvršavaju bilo kakva dalja plaćanja prema Bosni i Hercegovini i BHANSA-i, čime je rad ove agencije ozbiljno ugrožen.
Domuz Sadiković je u svojoj objavi na Facebooku istakla da u prosjeku oblasni kontrolor letenja donese i do 40 odluka u jednom radnom satu, te da za odluku imaju minutu i po, dok je u našoj zemlji sasvim normalna stvar da neki ministar i cijelo ministarstvo ne donesu odluku ni za 15 dana… I nikom ništa.
– Kontrolori letenja u Bosni i Hercegovini imaju otprilike 15 minuta da donesu odluku za svaki avion koji ulazi u naš zračni prostor. Nekada je neophodno da za samo 15 minuta donesemo odluke za 10 ili više aviona u isto vrijeme, što znači da imamo minutu i po za svaki pojedinačni avion, da osiguramo da svaki dobije najoptimalniju i najsigurniju rutu kojom će preletjeti preko našeg zračnog prostora.
Minutu i po da odlučimo i izvršimo odluku da spriječimo sudar između dva ili više aviona. Minutu i po da spriječimo stradanje više stotina ljudi… Minutu i po da osiguramo sigurno slijetanje i polijetanje ne samo sa i prema našim aerodromima, nego i aerodromima u rasponu od Beča do Sofije. Avionima koji lete od New Yorka do Singapura. Od Štokholma do Nairobija – navela je i dodala:
– Sa druge strane, u našoj zemlji je sasvim normalna stvar da neki ministar i cijelo ministarstvo ne donesu odluku ni za 15 dana. I nikom ništa. Jednostavno ne urade svoj posao i za svoj (ne)rad ne snose apsolutno nikakve posljedice. Nikakve.
Domuz Sadiković ističe da ovih dana zamišlja kako je divno biti ministar, a tek zamjenik ili savjetnik.
– Radiš šta hoćeš, kad hoćeš, kako hoćeš. I ništa. Ne zanima te odgovornost prema životima i imovini ljudi koji te plaćaju da im pružaš usluge. Ne zanima te ni zakon, ni pravilnici, ni procedure, ni dokumenti, ni obaveze. Ništa te ne zanima.
Jer kod nas je toliko rijetko da ministri ispune obećanja i rade svoj posao, da je postalo čudno i uopće ne znamo kako da se ponašamo kada se takva stvar desi – kazala je.
Pozvala je ministre i njihove pomoćnike i zamjenike i savjetnike, da sljedeći put kada sa svojom djecom sjednu u avion da putuju na egzotična putovanja, koja sebi mogu priuštiti od svog (ne)rada, samo da pomisle kako bi bilo da tamo negdje u nekoj kontroli letenja sjedi neko baš poput njih. Neko koga nije briga. Kome je svejedno hoće li uraditi svoj posao ili neće. Koga nije briga za njegov život i živote njegove djece.
– Kakav je osjećaj? Je li ugodno? Je li prijatno? Ne brinite, pitanje je hipotetičko. Nismo mi kao vi. Ne samo zato što krivično odgovaramo za svaku svoju odluku, a ima ih na stotine dnevno, nego zato što nam je stalo. Stalo nam je do ljudi, do njihovih života, stalo nam je do njihovih porodica, stalo nam je do odgovornosti prema onima koji nas plaćaju da im pružimo sigurnost. Stalo nam je, iako do nas ovih dana nikome nije stalo – zaključila je Domuz Sadiković.
Cijela situacija nastala je pošto je Vlada RS-a s Viaductom raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu, što je bilo povod za spor. Posebnim sporazumom Vlade RS-a i Vijeća ministara BiH, RS se obavezao da će izmiriti potraživanja iz spora, ali to nije učinio.
U međuvremenu je Viaduct poduzeo druge korake. Na udaru se našla (BHANSA). Ograničenja u poslovanju, nastala uslijed spora između slovenske firme Viaduct i entiteta RS, dovela su do ozbiljnih poteškoća u radu BHANSA-e, koja nije odgovorna za nastali spor i postala je žrtvom okolnosti na koje nije imala utjecaja.
Naime, Eurocontrol je obaviješten da im je izvršnim nalogom o zaplijeni od sudskih izvršitelja iz Brisela 21. marta 2025. godine naloženo da zamrznu i ne izvršavaju bilo kakva dalja plaćanja prema Bosni i Hercegovini i BHANSA-i, čime je rad ove agencije ozbiljno ugrožen.
Dok ministri iz RS-a u Vijeću ministara na sve načine pokušavaju obavezu entiteta RS prebaciti ili na državu BiH ili na Federaciju BiH, ogromni dug koji su napravili raste svakim danom za dodatnih 9.000 eura, koliko iznose zatezne kamate. Toliko su sigurni da entitet RS neće platiti vlastiti dug da im se u tom nastojanju uopće ne žuri, dok dug vrtoglavo raste, a rad jedne bh. agencije je ozbiljno ugrožen. I sve to bez ikakvih posljedica i krivične odgovornosti.
(TIP/Izvor: Faktor.ba)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.