Cijene osnovnih životnih namirnica: Pogledajte kako se sve mijenjalo od 2019. godine do danas

U Bosni i Hercegovini cijene osnovnih životnih namirnica iz dana u dan rastu. Povećanje minimalne plaće u Federaciji BiH, lagana inflacija i posljednja dešavanja  na svjetskom ekonomskom tržištu, i uvođenje carina od SAD-a, dodatno su uzdrmale proizvođače, uvoznike i potrošače.  

Izvjesno je da su na cijene nekih proizvoda utjecale i prirodne nepogode.

A kako su se cijene mijenjale od 2019. do februara 2025. godine, jasno pokazuju podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine.

Zanimljivo je da su cijene sira i putera bile niže u vrijeme korone nego u godini pred koronu. Međutim, cijene ulja, brašna su skočile, dok su cijene junetine, mlijeka i šećera ostale iste.

Od 2021. godine kreće znatan rast cijena osnovnih životnih namirnica, posebno ulja, kafe, mesa, piletine.

Stvari se drastično mijenjaju 2022. godine, pa tako cijena kilograma putera s 23 KM skače na više od 30 KM, drastično poskupljuje i sir i mlijeko, te svi mliječni proizvodi, da bi u 2023. godini zabilježen pad cijene sira, ulja i putera. Međutim, cijene mesa ne padaju, nego samo rastu.

U odnosu na 2019. godinu, 2024. godine cijena riže je skoro dupla, hljeba također, a cijena kafe bilježi znatan skok.

Bolja situacija za građane nije bila ni u februaru ove godine, a prema podacima Agencije za statistiku BiH i dalje se bilježi rast cijena mesa, hljeba, kafe, putera….

Admir Čavalić, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH i predsjedavajući Odbora za ekonomsku politiku ovog parlamenta, za Faktor kaže da se bilježi izuzetan rast cijena u podindeksu kada su u pitanju hrana i bezalkoholna pića.

– To je posebno bitno istaknuti jer do sada nismo imali drastičan rast cijena kada je u pitanju odjeća, obuća i slično. U posljednjih pet godina nije došlo do drastičnog rasta cijena. Međutim, kada je riječ o prehrambenm proizvodima, to je evidentno, i taj podindeks izaziva nezadovljstvo građana jer najviše trošimo na prehrambene proizvode – ističe Čavalić. 

Kaže da, kada je riječ o globalnim okolnostima, ona nam ne idu u prilog, posebno carinski ratovi.

– Ovo što se očekuje kao reakcija na uvođenje carina od SAD-a, znači daljni rast cijena posebno onih uvoznih, a zna se da dosta toga uvozimo kada je riječ o proizvodima finalne proizvodnje – objasnio je Čavalić.

A kako cu cijene rasle i padale, pa opet rasle od početka korone pa do danas, možete pročitati ispod.

(TIP/Izvor: Faktor.ba/Autor: M. Lingo Demirović/Foto: Ilustracija/Fena/Branka Soldo)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.