Bilježi se porast alergijskih oboljenja kod djece

Prva „Škola pedijatrijske alergologije 2025.“ uspješno je održana u Sarajevu, u organizaciji Odjela Alergologije, reumatologije i kliničke imunologije Pedijatrijske klinike KCUS-a, uz podršku Discipline za nauku i nastavu KCUS-a i Udruženja pedijatara u BiH.

Škola je pokrenuta  u cilju unaprijeđenja znanja i vještina u prepoznavanju, dijagnostici i liječenju alergijskih bolesti kod djece, koje su u porastu u Bosni i Hercegovini i svijetu.  

U okviru edukativnog programa održana su predavanja istaknutih stručnjaka iz naše zemlje i inostranstva, među kojima su prof.dr Marina Atanasković Marković iz Univerzitetske dječije klinike Tiršova (Beograd), prof.dr Mirjana Turkalj iz Dječije bolnice Srebrenjak (Zagreb), prof.dr Almira Čosičkić iz UKC Tuzla, te prim.dr.sci.med. Adisa Čengić, mr.sci Velma Selmanović, dr.Amila Hadžimuratović i mr.sci Lejla Smajić sa Pedijatrijske klinike KCUS-a.

Prisutnima se u uvodnom  obraćanju obratio direktor Discipline za zdravlje djeteta KCUS-a, prof.dr Edo Hasanbegović navodeći da su kontinuirane edukacije od krucijalnog značaja za unaprijeđenje struke i pružanje kvalitetnih zdravstvenih usluga u liječenju. Istakao je da je ovim događajem Pedijatrijska klinika KCUS-a napravila novi iskorak kada je u pitanju liječenje alergijskih oboljenja, te da se nada da će ovakva okupljanja prerasti u tradicionalna.

Voditeljica Škole, prim.dr.sci.med. Adisa Čengić izrazila je zadovoljstvo odzivom kolegica i kolega koji su u okviru programa imali priliku slušati o novim dijagnostičkim i terapijskim pristupima u liječenju alergijskih stanja poput anafilaksije, alergijskog rinitisa, atopijskog dermatitisa, alergije na hranu i lijekove.

– Škola je nastala iz želje za razmijenom iskustva i najnovijih saznanja iz područja dječje alergologije, područja koje se neprestano razvija i zahtijeva našu punu posvećenost. Posebna pažnja posvećena je značaju pravovremene dijagnostike i individualizovanog i multidsciplinarnog pristupa u liječenju pacijenata. Ova edukacija je prilagođena pedijatrima, ljekarima porodične medicine, dermatolozima, pulmolozima i specijalistima drugih disciplina koji se u svojoj praksi susreću s djecom koja imaju alergijske bolesti – izjavila je prim.dr Čengić.

Prim.dr Čengić najavila je da će Škola alergologije postati tradicionalan događaj, sa ciljem kontinuirane edukacije i praćenja savremenih trendova u liječenju alergijskih oboljenja.

– Održavanjem ove Škole, napravljen je važan korak ka unaprijeđenju znanja stručnog kadra i boljeg kvaliteta zdravstvene zaštite pacijenata sa alergijskim bolestima. U okviru radionica pokrenuli smo konstruktivne diskusije o značajnim pitanjima kao što su  alergološko testiranje, interpretacija rezultata, eliminacijske dijete, atopijski dermatitis i anafilaksija. Veliki su izazovi sa kojima se danas suočavamo kada su u pitanju alergije kod djece ali i odraslih, te su edukacije poput ove jedini način kvalitetnog usavršavanja i razmjene dragocjenih iskustava sa kolegama iz struke – izjavila je prim.dr Čengić, saopćeno je iz KCUS-a.            

(TIP/Izvor: Fena/Foto: KCUS)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.