Gubici u stotinama miliona, siva zona bez kontrole: Forbes otkriva detalje zakona koji bi mogao promijeniti digitalno tržište u BiH

Savjetnik federalnog ministra trgovine Jasmin Kadić za Forbes Magazin otkriva detalje zakona koji bi mogao promijeniti digitalno tržište u Bosni i Hercegovini.

FBiH uskoro bi mogla dobiti svoj prvi Zakon o elektronskoj trgovini, koji ima za cilj uvesti red na online tržište, zaštititi potrošače i smanjiti ogroman obim sive ekonomije koja dominira internetom, naročito društvenim mrežama.

Jasmin Kadić je predsjednik Radne grupe za izradu zakona o e-trgovini. On je najavio da se zakon nalazi u finalnoj fazi.

“Očekujemo da ćemo u što skorijem roku zakon uputiti Vladi FBiH, a potom, nakon pozitivnog mišljenja nadležnih tijela, i u parlamentarnu proceduru,” rekao je Kadić.

Gubici u stotinama miliona: Siva zona bez kontrole

Jedan od ključnih motiva za donošenje zakona jeste suzbijanje sive ekonomije, koja prema procjenama iznosi između 200 i 300 miliona KM godišnje.

“Najveći problem je što ranije uopće nije postojao zakonski okvir za ovu oblast. Naša intencija je da stvorimo bolje uslove za registrovane firme i da zaštitimo potrošače,” ističe Kadić.

Zakon je kreiran u saradnji sa predstavnicima e-commerce zajednice, potrošačkim udruženjima i nadležnim institucijama. Radna grupa je u obzir uzela iskustva i zakonodavne prakse zemalja EU i regije.

Šta će biti s privatnom prodajom na društvenim mrežama?

Prema riječima Kadića, zakon će jasno razlikovati fizička lica koja povremeno prodaju lične stvari od onih koji se kontinuirano bave online trgovinom.

“Zakon precizira obaveze kako fizičkih, tako i pravnih lica koja se bave e-trgovinom. Postoji razlika između povremene, lične prodaje i profesionalne, registrovane djelatnosti,” pojašnjava Kadić.

Zakon će definisati i odgovornosti e-platformi koje omogućavaju online prodaju. Što se tiče onih najvećih kao OLX, njihovo poslovanje već je djelimično regulisano Zakonom o unutrašnjoj trgovini donesenim u oktobru prošle godine, ali novi zakon će dodatno pojačati pravni okvir.

“Te platforme su već zakonski obuhvaćene, ali ovaj zakon ide korak dalje u regulisanju odgovornosti svih aktera u e-trgovini,” rekao je Kadić.

Legalizacija bez kazni – ali ne zadugo

Zakon neće odmah kažnjavati neregistrovane trgovce. Umjesto toga, planira se prelazni period tokom kojeg će fizička lica imati priliku legalizirati svoje poslovanje bez kazni i uz moguće poreske olakšice.

“Naša intencija je da motivišemo ljude da legalizuju svoje online trgovine. Razmišljamo o poticajima i oslobađanju od poreza na određeni period kako bi taj prelazak bio što lakši,” poručuje za kraj Kadić.

(TIP/Izvor: Forbes BiH/Autorica: Vedran Drljević/Foto: Forbes)

Komentar

  • Maribor says:

    Olx je najveće sivo trziste.preko olx,a se obrne 100 miliona km na crno..samo oni profitiraju od oglasa..

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.