BOSNA polako ali samo naprijed.
Foto: Prvi Pčelarski park u BiH: Spoj tradicije, edukacije i api turizma

U selu Ćaić, smještenom u podnožju planine Dinare, u lipnju će svoja vrata otvoriti prvi Pčelarski park u Bosni i Hercegovini, projekt obitelji Hrga, koja iza sebe ima višegeneracijsku tradiciju pčelarenja.




Kako je u razgovoru za Fenu kazao Višeslav Hrga, jedan od vlasnika pčelarskog gospodarstva, osnovna ideja bila je približiti ljudima važnost pčela u ekosustavu, ali i prikazati povijest razvoja pčelarstva kroz razne tipove košnica – od najprimitivnijih do suvremenih. Park se prostire na imanju površine tri hektara i predstavlja spoj edukacije, tradicije i turizma, uz naglasak na očuvanju prirode i lokalnog identiteta.
– U sklopu našeg gospodarstva nalazi se edukativna staza koja vodi do samog parka i prikazuje prirodne posebnosti Livanjskog kraja, njegov biljni i životinjski svijet. Osim proizvodnog pčelinjaka i api komore, u parku su izložene i nastanjene košnice koje su se koristile u ovom području kroz stoljeća. Posebno ističemo NH tip košnice koju je osmislio naš otac Niko Hrga – kaže Hrga.
Posjetiteljima će na raspolaganju biti i kušaonica meda s izložbeno-prodajnim prostorom, gdje će, uz razne vrste meda, moći kušati i proizvode poput rakije na bazi meda.
Otvaranje parka planirano je s početkom pčelarske sezone, u lipnju ove godine, a trenutno se pčelari s oko 70 proizvodnih društava, uz dodatni pčelinjak za oplodnjake i nukleuse. U samom parku nalazi se deset različitih tipova košnica, koje obitelj Hrga izrađuje vlastoručno, njegujući stoljetnu obiteljsku tradiciju.
Osim proširenja pčelinjeg fonda, cilj im je razviti api turizam, povećati paletu proizvoda te promovirati Livanjski med, koji po kvaliteti stoji uz bok poznatom Livanjskom siru.
– Želja nam je kod što više ljudi pobuditi svijest o važnosti očuvanja Livanjskog polja i njegove nevjerojatne bioraznolikosti, uključujući preko 280 vrsta ptica, ali i istaknuti potrebu zaštite rijeke Plovuće, ključnog faktora za opstanak ovog ekosustava – naglašava Hrga.
Unatoč izazovima koje donosi stacionarni tip pčelarenja i vremenske nepogode koje značajno utječu na prinos, Hrge pokušavaju ublažiti oscilacije sadnjom medonosnog bilja u blizini pčelinjaka. Kroz planirani razvoj ponude i edukativnih sadržaja, njihova misija je jasno definirana – očuvanje prirode, promocija kraja i edukacija budućih generacija.
Obitelj Hrga danas predstavlja treću generaciju pčelara, a sve je započelo tradicionalnim pčelarenjem njihove bake. Danas, uz oca Niku, pčelarstvom se bave trojica braće, od djetinjstva povezani s pčelama i prirodom.
– Pčelarstvo je zahtjevna grana poljoprivrede, ali i način života. Iako nosi rizike, upravo nas ti izazovi motiviraju da širimo djelatnost i gradimo dodatne izvore prihoda kroz turizam i edukaciju – zaključio je Hrga.
(TIP/Izvor: Fena/Autorica: Nada Landeka/Foto: OPG Hrga)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.