Kad vidim ovu prevantkinju prosto mi se zeludac okrene, koliko li je Kabil uzeo da je pusti i ispuni joj…
Njemačka želi smanjiti migraciju s Balkana, stručnjaci upozoravaju na posljedice

Migracija sa Zapadnog Balkana u Njemačku se pokazala kao uspješna priča, ali vladajuća koalicija CDU/CSU i SPD planira smanjenje broja dolazaka iz šest zemalja regije. Nasuprot tome, Institut njemačke privrede (IW) poziva na olakšavanje migracije iz država bivše Jugoslavije i Albanije, ističući ekonomske koristi za Njemačku, piše RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Prije deset godina, priliv tražilaca azila iz Srbije, Albanije, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine izazvao je reakcije u javnosti. Većini tih ljudi nije odobrena zaštita, a dolazak u Njemačku motivisali su relativno visoki socijalni doprinosi. Kao odgovor, tadašnja njemačka vlada pooštrila je azilne propise i uvela “Zapadnobalkansko pravilo”, omogućavajući lakše zapošljavanje radnika iz regije.
Međutim, godišnja kvota za radne migrante bila je ograničena na 50.000 osoba. Nova njemačka vlada sada planira prepoloviti tu brojku na 25.000 godišnje, piše RND.
Stručnjak za migracije pri IW, Wido Geis-Thöne, smatra da bi smanjenje kvote bilo pogrešno. Prema njegovim podacima, broj zaposlenih iz zemalja Zapadnog Balkana, koji ne pripadaju EU, porastao je između 2019. i 2024. za 165.000, dosegnuvši 521.000 radnika. On naglašava da mnogi migranti rade kao kvalifikovani stručnjaci – u ljeto 2024. godine, oko 300.000 ih je imalo posao koji zahtijeva stručno obrazovanje ili diplomu, što je 100.000 više nego pet godina ranije.
Pozitivan bilans za državu
Pored toga, podaci IW-a pokazuju da je broj osoba koje primaju socijalnu pomoć i koje bi mogle raditi smanjen za 3.000 između 2019. i 2023. godine, dosegnuvši 88.000. Geis-Thöne zaključuje da migranti sa Zapadnog Balkana u cjelini više doprinose kroz poreze i doprinose nego što primaju državne beneficije, te stoga nema razloga za ograničavanje migracije.
Stručnjaci upozoravaju i na demografske promjene koje dovode do sve većih nestašica radne snage. IW se zalaže za dodatno olakšavanje zapošljavanja radnika sa Zapadnog Balkana, uključujući ubrzavanje i pojednostavljenje viznih procedura.
Geis-Thöne također ističe važnost jače integracije Zapadnog Balkana u evropsko tržište, uključujući slobodu kretanja radnika. On upozorava da bi slaba integracija mogla dovesti do razočarenja stanovništva u jugoistočnoj Evropi, što bi iskoristile druge sile poput Rusije.
(TIP/Izvor: N1/Autor: Igor Spaić/Foto: Ilustracija/N1)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.