uglavnom j eprincip da svi rade za vlastito dobro a rijewtko s edogodi da to moraju zamijeniti za kaznu zatvora
Povećan broj prijava korupcije – Građani sve više traže pravnu pomoć

Tokom 2024. godine, Centar za pružanje pravne pomoći Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBiH) je na osnovu prijava građana postupao u 391 novom predmetu, što predstavlja povećanje od 8,1% u odnosu na prethodnu godinu. Rast broja predmeta i prijava građana ukazuje na sve veću učestalost korupcije, potvrđenu nalazima Indeksa percepcije korupcije (CPI) prema kojem je BiH druga najkorumpiranija zemlja u Evropi, ali i na porast povjerenja građana u efikasnost pravne pomoći koju pruža TI BiH.
TI BiH je odgovorio na 1694 poziva putem besplatne telefonske linije 0800 55555, a u 2024. godini a 377 predmeta je pokrenuto na osnovu prijava građana dok je 14 predmeta inicirao Centar. Kao i ranijih godina, najveći broj prijava odnosio se na sektor državne uprave (166), zatim pravosuđe (36), obrazovanje (33), te zdravstvo i sukob interesa (po 26 prijava).

Rad Centra dao je konkretne rezultate i u postupanju pravosudnih institucija. Federalno tužilaštvo FBiH usvojilo je dvije pritužbe TI BiH, poništivši prethodne odluke o nesprovođenju istrage u slučaju namještanja konkursa u Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu, kao i odluku Kantonalnog tužilaštva SBK da ne sprovodi istragu zbog neplaćanje koncesionih naknada vrijednih preko 1,7 miliona KM.
Značajan dio rada Centra odnosio se na zaštitu prava na pristup informacijama, pa su pokrenuta 32 upravna spora zbog kršenja Zakona o slobodi pristupa informacijama, što je najviše u protekle četiri godine, potvrđujući ranije nalaze TI BiH da javni organi pokazuju nezadovoljavajući stepen transparentnosti i zaštite javnog interesa.
Dva predmeta se odnose na uskraćivanja informacija od strane Tužilaštva BiH o slučajevima koji se odnose na sankcionisane osobe od strane OFAC-a i na istrage u vezi s krivičnim djelima korupcije. TI BiH je dobio 16 sporova koji su pokrenuti prethodnih godina čime su građani i novinari dobili su pristup informacijama koje su prethodno bile uskraćene.
Na osnovu predstavki TI BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH donijela je četiri preporuke, a nadležnim tužilaštvima podnesene su tri krivične prijave za koruptivna krivična djela. Dodatno, Centar je podnio četiri apelacije Ustavnom sudu BiH, a jedna apelacija iz prethodne godine je usvojena, čime je potvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku.
Institucionalni odgovori i sudske odluke u predmetima koje je TI BiH pokretao potvrđuju potrebu za daljom reformom prakse imenovanja i postupanja u javnim institucijama. Tako je, između ostalog, Komisija za sprečavanje sukoba interesa RS donijela odluku da se odbornik i v.d. pomoćnika ministra u Vladi RS nalazi u sukobu interesa, a presuda Okružnog suda u Banjoj Luci potvrdila je da funkcija vršioca dužnosti nosi iste obaveze kao i stalna funkcija.
Takođe, Komisija za žalbe RS poništila je odluku o obustavljanju postupka protiv savjetnika predsjednika RS zbog moguće nespojivosti funkcija, što otvara prostor za dalje postupanje po ovoj prijavi.
TI BiH je Centralnoj izbornoj komisiji uputio tri prijave ukazujući na obavljanje nespojivih funckcija i kršenje Izbornog zakona BiH a u toku 2024. godine je ukupno zabilježeno 26 predmeta u oblasti sukoba interesa, što pokazuje da su institucije i dalje nedovoljno opredjeljene za suzbijanje korupcijskih rizika u ovoj oblasti.
(TIP/Foto: TI BiH)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.