uglavnom j eprincip da svi rade za vlastito dobro a rijewtko s edogodi da to moraju zamijeniti za kaznu zatvora
Nekolicina vjernika i dalje dolazi u džamiju u Priluku

U mjestu Priluk, na području općine Živinice, nalazi se jedna od pet najstarijih drvenih džamija u Bosni i Hercegovini. Prema pisanim dokumentima Stara drvena džamija je sagrađena 1735. godine i kao takva skoro 300 godina prkosi zubu vremena. Budući da je riječ o jedinstvenom i značajnom objektu, ova džamija je proglašena i nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
U vrijeme izgradnje Stare drvene džamije Priluk je pripadao nahiji Donja Tuzla, a džamiju je 1735. godine sagradio tuzlanski kapetan Derviš hadži Hasan-beg Osman Pašić sa šejhom Mustafom, vojnim efendijom iz tuzlanske tvrđave. Džamija je smještena u hrastovoj šumi, a nišani u haremu, stari 290 godina, svjedoče njenom postojanju.
„Istovremeno, zbog historije i značaja koji ova naša džamija ima u Bosni i Hercegovini, naše mjesto je direktno vezano za Portu u Istanbulu i vrlo značajana i dinamična zbivanja u našoj prošlosti“, objašnjava Saudin Strašević, doktor historijskih nauka.
Stara džamija u Priliku je nekoliko puta obnavljana, ali je zadržala svoj prvobitni izgled. Pokrivena je četverovodnim krovom kroz koji prolazi drvena munara. Konstrukcija zidova džamije je izgrađena od hrastovih stubova i greda.
„Džamija je proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine 2013. godine, odnosno dobrom od najveće vrijednosti u Bosni i Herecegovini. 2014. godine sam publikovao knjigu o ovoj džamiji“, dodaje Strašević.
Budući da je nekada ova džamija bila jedina u okolini, vjernici su na konjima ili pješice po nekoliko kilometara dolazili obaviti namaz. Iako je u ovom mjestu sagrađena nova, a Stara drvena džamija se ne koristi od 1998. godine, nekolicina vjernika i danas dolazi na ovo mjesto.
„Starije džematlije, naravno i mlađe, ali posebno ovdje ističem starije džematlije našeg džemata koje su vezane za ovu džamiju, koje su išle u mekteb u ovu džamiju, dođu petkom pred džumu namaz da klanjaju dva, četiri rekata nafile namaza“, ističe Azaudin ef. Sakić, imam džemata Priluk.
Uskoro je planirana i nova rekonstrukcija ove džamije koja ima veliki značaj za vjernike na ovom području. Zbog specifičnog načina gradnje koji nije poznat, kao i historijskom bogatstvu i naslijeđu predstavlja remek djelo domaćeg graditeljstva.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Dino Durmić)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.