Video: Šta će na kraju biti sa slučajem Dodik?

Sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o pritvoru za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Republike Srpske Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića, nakon što budu privedeni na saslušanje. Odluka dolazi nakon što se nisu odazvali pozivu na saslušanje, što je rezultiralo izdavanjem naloga za njihovo privođenje na zahtjev državnog tužilaštva. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak BiH”.

Pravni stručnjaci objašnjavaju da će Sud BiH, u skladu sa zakonskom procedurom, donijeti rješenje o raspisivanju međunarodne potjernice, što znači da će sve zemlje u kojima se osumnjičeni eventualno nađu biti u obavezi da ih izruče, izuzev onih čije državljanstvo posjeduju. Pretpostavlja se da Dodik ima državljanstvo Srbije, što znači da Srbija neće biti obavezna da ga izruči.

Agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) potvrdila je da je od Sudske policije Suda BiH dobila zahtjev za asistenciju u privođenju, nakon čega je sprovela bezbjednosnu procjenu i zaključila da se radi o visokorizičnom postupku. Sigurnosni analitičari upozoravaju da bi eventualni sukobi policijskih agencija mogli dodatno produbiti političku krizu u zemlji.

Novinar i politički analitičar Ranko Mavrak ocijenio je da trenutna situacija nosi značajan sigurnosni rizik i da bi eskalacija mogla imati nesagledive posljedice po stabilnost Bosne i Hercegovine. Takođe, novinar Eldin Hadžović istakao je da bi, u slučaju raspisivanja međunarodne potjernice, Srbija morala reagovati, jer bi u suprotnom mogla biti izložena pritisku i sankcijama međunarodne zajednice.

U međuvremenu, Nenad Stevandić boravio je jučer u Beogradu, gdje je prisustvovao događaju i iskazao podršku “studentima koji žele da uče”, što je objavio na društvenim mrežama.

Paralelno s ovim događajima, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Nacrt novog Ustava RS, koji će biti upućen u javnu raspravu, te Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja, koji je usvojen po hitnom postupku. Ove odluke izazvale su brojne reakcije, kako u BiH, tako i u međunarodnim krugovima.

Advokatica Jovana Kisin Zagajac iz Banjaluke kritikovala je postupanje Narodne skupštine RS, ocjenjujući da je parlament prestao biti zakonodavno tijelo i postao izvršni organ koji ne kontroliše ustavnost i zakonitost donesenih odluka. Upozorila je da ovakvo stanje ugrožava demokratski proces, jer se izabrani predstavnici ponašaju po principu poslušnosti umjesto da zastupaju interese građana.

Na usvajanje nacrta Ustava RS reagovala je i Kancelarija Visokog predstavnika (OHR), kao i domaći zvaničnici, ocijenivši ovaj potez kao napad na pravni poredak Bosne i Hercegovine.

(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Amra Ahmetović/Foto: Fena)