Naravno da se ne dozvoli naplata parkinga.kao i ne dozvoliti gradnju etaznog parkinga izmedju zgrada B6 i B7
Europski parlament raspravljao o BiH: Pozorno pratimo što se događa

U Europskom parlamentu održana je rasprava o trenutačnoj situaciji i razvoju događaja u Bosni i Hercegovini pod nazivom “Izjava Komisije o secesionističkim prijetnjama u BiH i najnovijoj eskalaciji”. Predstavnik Europske komisije Christophe Hansen (EPP) na početku je izrazio zabrinutost zbog nestabilnosti u zemlji, naglasivši da je entuzijazam oko otvaranja pregovora o članstvu splasnuo.
Pozvao je političke aktere da finaliziraju ključne reforme i iskoriste priliku za milijarde eura iz EU plana ulaganja. Posebno je kritizirao poteze vlasti Republike Srpske, uključujući zabranu rada državnih institucija i zakon o stranim agentima, koji ugrožavaju put BiH prema EU. Hansen je naglasio da EU očekuje poštivanje odluka Ustavnog suda BiH i najavio jačanje misije EUFOR-a kako bi se očuvala sigurnost.
– Europska komisija ostaje opredijeljena podržati BiH kao jedinstvenu i suverenu zemlju na putu prema EU – zaključio je Hansen.
Sankcije i jačanje misija UN-a u BiH
Češki zastupnik Ondrej Kolar (EPP) upozorio je na ruski utjecaj na Balkanu, istaknuvši da se vodi hibridni rat u kojem Rusija nastoji oslabiti Europu. Povukao je paralelu između situacije u Bosni i Hercegovini i događaja u Ukrajini, napominjući da politički predstavnik jednog entiteta traži podršku Rusije i djeluje protiv Dejtonskog sporazuma.
Kolar je izrazio zabrinutost da bi se povijest mogla ponoviti te istaknuo važnost pravovremenog djelovanja kako bi se spriječila destabilizacija BiH.
Slovenski zastupnik Matjaž Nemec (Klub zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata) istaknuo je da Bosna i Hercegovina zaslužuje punu pozornost Europske unije, koja je već uložila mnogo političkog kapitala u njezinu europsku integraciju. Osudio je separatističke poteze Milorada Dodika, naglasivši da ugrožavaju teritorijalni integritet i europsku budućnost BiH te doprinose destabilizaciji i sigurnosnim prijetnjama.
Zaključio je da rješenje leži u punopravnom članstvu BiH u EU, a ne samo u daljnjoj raspravi o pristupanju. Pozvao je političke aktere u BiH na zrelost i konstruktivnost kako bi zajedno pomaknuli granice Unije te očuvali mir i stabilnost.
Al-Sahlani Abir iz grupe Renew Europa naglasila je da je ključno sankcionirati one koji krše Daytonski mirovni sporazum te osnažiti misije UN-a kako bi se očuvao mir u Bosni i Hercegovini. Također je istaknula potrebu za nastavkom podrške pravnom sustavu i institucijama BiH s ciljem njezina pristupanja Europskoj uniji. Zaključila je da međunarodna zajednica ne smije ponovno iznevjeriti Bosnu i Hercegovinu.
– Nemojmo ponovno iznevjeriti narod Bosne. Već smo jednom zakazali gledajući genocid u Srebrenici, koncentracijske logore u kojima su Bošnjaci mučeni, izgladnjivani i ubijani, te opsadu Sarajeva – rekla je ona.
Strik: Dodikovi potezi prijetnja su miru
Rasprava u Europskom parlamentu održana je na inicijativu zastupnice Tineke Strik iz grupe Zeleni/Slobodna europska alijansa (Greens/EFA) koja je upozorila na prijetnje miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, posebno ističući nezakonite poteze Milorada Dodika.
– Najnoviji nezakoniti potezi Milorada Dodika prijetnja su miru, teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine i njezinoj budućnosti u Europskoj uniji. Gospodin Dodik ne djeluje u interesu građana, već je Putinova marioneta na Balkanu. Spreman je ispuniti bilo koji zahtjev Moskve, čak i ako to znači rat, čak i ako to negativno utječe na građane koje navodno predstavlja – rekla je Strik.
Pozvala je Europsku uniju na odlučne mjere, kazavši da je potrebno uvesti sankcije Dodiku i njegovim suradnicima, zamrznuti njihovu stranu imovinu i izdati zabrane ulaska. Zaključila je da EU mora građanima Bosne i Hercegovine ponuditi stvarnu perspektivu, ali pod uvjetom poštivanja vladavine prava i suzbijanja korupcije.
– Moramo omogućiti budućnost u kojoj se poštuje vladavina prava, u kojoj korumpirani političari više ne predstavljaju prijetnju i u kojoj se napokon sluša volja građana – naglasila je.
S riječi na djela
Hrvatski zastupnik Gordan Bosanac ispred Kluba zastupnika Zelenih/Europskog slobodnog saveza napomenuo je da su sada vidljivi konkretni postupci Milorada Dodika, “koji prelazi s riječi na djela”.
Bosanac je istaknuo da je ključno pružiti podršku cjelovitoj i suverenoj Bosni i Hercegovini te jasno osuditi svaki pokušaj separatizma. No, još je važnije, naglasio je, da takvo ponašanje osude sami građani BiH. Pozvao je na promjene i otvaranje vrata Europske unije Bosni i Hercegovini, ističući važnost aktivnog otpora građana separatizmu i svakom obliku poziva na nasilje.
– Ne dozvolite da vas uvuku u mržnju i podjele. Čekamo vas u Europskoj uniji – poručio je Bosanac.
Hrvatski zastupnik Davor Ivo Stier (EPP) naglasio je da Bosni i Hercegovini trebaju mir, sigurnost i europska perspektiva, a ne podjele i podrivanje ustavnog poretka.
– Nije vrijeme za podizanje tenzija, već za poštivanje Ustava i institucija BiH te rješavanje političkih problema dijalogom – istaknuo je.
Stier je naglasio da taj dijalog mora biti „sadržajan, djelotvoran i s jasnom svrhom – poštivanja neovisnosti, suverenosti i teritorijalne cjelovitosti Bosne i Hercegovine kao države triju jednakopravnih konstitutivnih naroda i svih njezinih građana“.
Podsjetio je da je Bosna i Hercegovina kandidat za članstvo u Europskoj uniji te da fokus mora biti na reformama vezanim za europski put, uključujući reformu Izbornog zakona. Upozorio je i na sigurnosne izazove, istaknuvši da su „Europska unija, SAD i NATO ovih dana pokazali da neće dozvoliti destabilizaciju Bosne i Hercegovine“.
Zovko: Jedini način stabilizacije je reforma Izbornog zakona
Hrvatska zastupnica Željana Zovko (EPP) dodala je da trideset godina nakon ključnog sporazuma za osiguravanje mira „svjedočimo potpunoj nesposobnosti da se osigura njegovo osnovno načelo – ravnopravnost svih konstitutivnih naroda“.
Zovko je istaknula da su „separatističke, ali i unitarističke politike, zajedno s nepoštovanjem osnovnih prava svih naroda i građana, dovele do ozbiljne eskalacije kojoj danas svjedočimo“. Prema njezinim riječima, jedini način stabilizacije Bosne i Hercegovine jest reforma Izbornog zakona.
– Bez tog koraka, Bosna i Hercegovina će, nažalost, nastaviti biti tempirana bomba u našem susjedstvu – smatra Zovko.
Zaključila je da bez osiguranja ustavne zaštite jednakopravnosti svih konstitutivnih naroda BiH neće izaći iz krize te će ostati otvoren prostor za vanjske utjecaje.
Hrvatski zastupnik Karlo Ressler (EPP) navodi da „oni koji se danas neodgovorno poigravaju s krhkim mirom vode zemlju prema opasnom rubu“. On smatra da je u ovim prijelomnim trenucima ključno „smiriti tenzije, ali i biti spreman na sve scenarije jer Europa ne smije i ne može stajati po strani“.
Hansen: Pozorno pratimo što se događa
Na kraju se ponovno obratio povjerenik i predstavnik Europske komisije Christophe Hansen koji je rekao da je Komisija i dalje nedvojbeno opredijeljena prema tome da Bosna i Hercegovina zadrži perspektivu pristupanja Europskoj uniji kao jedinstvena, suverena i ujedinjena zemlja.
– Suverenitet, integritet i ustavni poredak Bosne i Hercegovine moraju se poštivati – istaknuo je.
Hansen je dodao da Bosna i Hercegovina ima povijesnu priliku otvoriti pregovore o pristupanju Europskoj uniji te da njezini građani žele europsku budućnost.
– Odgovornost je političkih aktera da to postane realnost – smatra Hansen.
Podsjetio je sve političke aktere da obnove napredak na putu prema EU i poduzmu relevantne korake jer članstvo donosi „brojne prednosti, prosperitet, stabilnost i mir“.
– Komisija će nastaviti podržavati Bosnu i Hercegovinu u tim nastojanjima svim svojim instrumentima i vrlo pozorno pratiti sve što se događa – zaključio je Hansen.
(TIP/Izvor: Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.