OSCE: Pokušaj formiranja paralelnih struktura na nivou entiteta podriva stabilnost u BiH

OSCE još jednom potvrđuje svoju punu podršku Ustavu Bosne i Hercegovine. Puno poštovanje vladavine prava i odgovorno rukovodstvo su ključni za kreiranje mirne i prosperitetne budućnosti za sve u Bosni i Hercegovini – istakli su predsjedavajuća OSCE-a, ministrica vanjskih poslova Finske Elina Valtonen i generalni sekretar OSCE-a Feridun H. Sinirlioğlu povodom zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske 27. februara, kojima se ugrožava ustavni poredak Bosne i Hercegovine.   

– Nedavno usvajanje niza zakona i mjera u Narodnoj skupštini RS, kojima se zabranjuje rad pravosudnih i sigurnosnih institucija Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske i njihovo stupanje na snagu predstavljaju kršenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i prijetnju stabilnosti i jedinstvu  države. Pokušaj formiranja paralelnih struktura na entitetskom nivou podriva stabilnost u Bosni i Hercegovini i regionu – poručili su u izjavi. 

Apelujemo na političke lidere u Republici Srpskoj da poštuju suverenitet Bosne i Hercegovine u interesu svih građana, tako što će poštovati i očuvati vladavinu prava i svoje ustavne i pravne obaveze, u skladu sa obavezama država članica OSCE-a.

OSCE će nastaviti da pažljivo prati sva dešavanja, te da poziva na deeskalaciju, u bliskoj koordinaciji sa Misijom u Bosni i Hercegovini – navodi se u zajedničkoj izjavi za javnost predsjedavajuće i generalnog sekretara OSCE-a, saopćenju Misije OSCE-a u BiH.

(TIP/Izvor: Fena)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.