TK: Nakon prekida dugogodišnje uspješne karijere teškom životnom situacijom i kratkotrajnom nezaposlenošću novinarka, Alma Šahović ponovo „stala na svoje noge“

Bosanskohercegovačko novinarstvo je profesija koja se susreće sa mnoštvom problema. Novinari su izloženi svakodnevnom pritisku usljed nedostatka vremena izvještavanjem o velikom broju tema uz zadržavanje objektivnog i nepristrasnog odnosa, a sve to praćeno relativno niskim mjesečnim primanjima, radu na određeno vrijeme, nerijetko po ugovoru o djelu i slično. Pored teške opće situacije i teške lične životne priče Živiničanka, Alma Šahović uspjela je opstati u medijima 30 godina i izgraditi zavidnu karijeru.

Njena profesionalna priča počinje 1995. godine, kada je kao student tehnološkog fakulteta, počela raditi na lokalnoj radio stanici RTZ-et. Iako je upisala tehnologiju, okolnosti su je uvijek vodile prema medijima, pa je odustala od „tehnološke priče“ i ´97. godine upisala Visoku školu novinarstva Media plan u Srajevu, te prešla raditi na RTV Živinice. Činjenica koja joj je potvrdila da je na dobrom putu, da je zaista odabrala dobru profesiju za sebe i da će biti dobra u tom poslu jeste da je primljena u školu među 25 kandidata, od ukupno 85 koliko ih se prijavilo i prolazilo testirane za prijem.

Nakon završene škole, imala je priliku zaposliti se i na OBN televiziji, ali odlučila je ostati u rodnom gradu i nastaviti raditi na RTV Živinice. Almina novinarska karijera zaista je bogata, radila je u skoro svim većim medijskim kućama na području Kantona od nekadašnje TV Tuzla, preko Kantonalne televizije, do RTV Slon i nekoliko lokalnih radio stanica. Obavljala je poslove novinarke, urednice, te radio i televizijske voditeljice. Nakon završene Visoke škole novinarstva i desetogodišnje novinarske karijere, upisala je i završila i fakultet novinarstva, odnosno Žurnalistiku na Filozofskom fakultetu u Tuzli, a sve iz praktičnih razloga i mogućnostima napredovanja. Kako kaže, bez obzira na radno iskustvo i vještine koje posjedujete, za određene pozicije potrebno je imati završen fakultet.

… i tamam, kada je svoju karijeru dovela do određenog višeg nivoa i stabilnosti, zbog porodičnih razloga, 2019. godine otišla je u inostranstvo. Odlazak je trebao ponuditi bolje od onoga što je ostavila u Bosni i Hercegovini, ali pojava Koronavirusa i muževa smrt, samo su pogoršali situaciju i nagnali je da se vrati kući. Sin je ostao u inostranstvu, a ona se sa kćerkom vratila.

Po povratku ponovo se vraća i medijima, te kontakti koje je stekla i ojačala tokom godina omogućili su joj zapošljavanje na RTV Slon u Tuzli. Zbog teške situacije u kojoj se našla, te zbog njenog bogatog radnog iskustva, iako televizija nije imala mogućnost novih zapošljavanja, pronašli su način uz podršku jednog od projekata sufinansiranja Federalnog zavoda. Na „Slonu“ je provela više od dvije godine i vrijeme koje je provela sa kolegama tamo pamti kao jedan od ljepših perioda u karijeri, ali kako smo već na samom početku naveli tešku medijsku situaciju, postala je tehnološki višak.

Alma ni ovoj neprilici nije dozvolila da je obeshrabri, već je krenula u pronalaženje rješenja i također, uz podršku kolega novinara i Biroa za zapošljavanje u Živinicama ponovo došla do zaposlenja, a ovaj put, nadamo se, na mnogo duži period. Nakon što je ostala bez posla na „Slonu“ i prijavila se na evidenciju Biroa, stalno je bila u potrazi za novim zaposlenjem. Najbrže i najjednostavnije rješenje u tom momentu bilo je da ponovo iskoristi neki od programa sufinansiranja. Ovaj put iskoristila je Program „Tražim poslodavca“, čiji je koncept drugačiji u odnosu na druge Programe, jer u ovom slučaju aplicira nezaposlena osoba, dobija vaučer, pronalazi poslodavca, te zaključuje ugovor o radu. Nakon što je uspješno aplicirala i dobila vaučer, kontaktirala je kolege na Radio Feral Kalesija koji su joj uvažili vaučer, ali i odmah ponudili ugovor na neodređeno vrijeme.

Njena priča je, sa jedne strane potresna, dok sa druge je i lijepa i ohrabrujuća. Na samom kraju razgovora zamolili smo je za kratku poruku nezaposlenim osobama koje su na putu traženja posla. Kazala nam je da bez obzira na godine, bili mladi ili malo stariji, ne smiju izgubiti nadu. Kaže i da nije dobro to što u današnje vrijeme mnogi ljudi žele pronaći posao na kojem će što manje raditi, a zaraditi što veću platu, te dodaje „Bitno je imati volju za rad i cilj. Ne možemo svi biti direktori niti raditi u javnom sektoru, potrebno je da ustanemo i potražimo posao sami, jer uvijek se nađe poslodavac koji je spreman pružiti nam priliku“.

(TIP/Izvor: szztk.ba)