Učenica iz Tuzle napisala bajku na Brajevom pismu

Obrazovna inkluzija slijepih i slabovidnih osoba trebala  te problemima i barijerama sa kojima se susreću osobe s invaliditetom u javnosti se mnogo govori, no malo toga biva sprovedeno u djelo.

Hana Vražalica, iz Tuzle, pokazala je da jedno dijete može učiniti više nego institucija. Napisala je djelo na Brajevom pismu, kroz koju će slijepoj i slabovidnoj djeci, pokušati dočarati ljepotu jedne bajke.

Hana Vražalica, učenica šestog razreda osnovne škole „Sjenjak“ u Tuzli, napisala je svoju verziju bajke “Crvenkapica”, na Brajevom pismu. Na ovu ideju došla je tokom volontiranja u Konjicu, gdje je kroz lokalnu fondaciju upoznala slijepu i slabovidnu djecu. U njoj je proradila želja da i takva djeca imaju priliku čitati bajke, pa je odlučila napisati jednu na Brajevom pismu.

„Ova bajka je drugačija od ostalih, zato jer u ovoj bajci crvenkapica je slijepa, dok je vuk bio dobar i pomogao joj je da završi školu i da bude doktorica“, govori Vražalica.

Kada je Hana odlučila da napiše ovo posebno djelo, podršku je dobila i od svoje škole. U kreiranju ovog djela uključile su se i likovna, ali i dramska sekcija, a samu ilustraciju radili su upravo učenici škole.

„Samo djelo, samo po sebi, dodatno promoviše inkluzivnost kako u nastavi tako i u književnosti i ono što je najbitnije, da je samu ovu priču prepoznala cijela škola i da se stvorio jedan tim od samog predmetnog nastavnika preko stručnih saradnika, tako da cijela ova priča izađe iz okvira učionice“, naglašava Alis Begić, direktor JU OŠ Sjenjak.

U Bosni i Hercegovini postoji biblioteka za slijepe i slabovidne osobe, te raspolaže knjižnim fondom sa više od 32 hiljade bibliotečkih jedinica u tehnikama za slijepe  na Brajevom pismu, audio i digitalnoj tehnici. No, iz Udruženja građana oštećenog vida Tuzla navode da bi tu, ipak, trebalo biti zastupljeno više literature za samu djecu.

„Redovni udžbenici u našim redovnim školama, nažalost, nisu jednako pristupačni slijepim osobama, što, nažalost, njihovo obrazovanje otežava“, ističe Tifa Tučić, predsjednica Udruženja građana oštećenog vida Tuzla.

U promociji knjige uključila se dramska sekcija škole Sjenjak, koja je danas kroz igrokaz pokušala dočarati ljepotu ovog djela. Važnost ovog djela prepoznali su Šimo Ešić i njegova izdavačka kuća “Lijepa riječ”, kao i Udruženje građana oštećenog vida Tuzla, koji su se udružili kao zvanični izdavači ove bajke.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Autorica: Azra Bećirović/Foto: FTV)

Komentar

  • Derim says:

    Njoj treba dati kakvu nagradu, dovesti je u medije. Vise je uradila nego pola ovih novih ministara zajedno.

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.

  1. Predsjednik Bećirović bi trebao u posjetu predsjedniku Trumpu i zamoliti za podršku pri izgradnji tri bloka TE i to Blok…