Tuzla: Federalni tržišni inspektori vršili pojačane kontrole, uočene nepravilnosti

Zbog rasta cijena proizvoda i usluga, federalni inspektori izvršili su kontrole u većim trgovačkim lancima. Također, izvršen je i nadzor izdavanja fiskalnih računa na području najmnogoljudnijeg kantona. Rezultati ukazuju na brojne nepravilnosti, a nadležni pozivaju građane da prijavljuju neregularnosti.

Federalni tržišni inspektori vršili su pojačane kontrole s ciljem praćenja i analiziranja kretanja cijena pojedinih proizvoda i za BHRT potvrđuju uočene nepravilnosti.

“U nadzorima su evidentirana odstupanja i detektovane nepravilnosti: nepridržavanje istaknute cijene proizvoda, nenavođenje deklaracije na proizvodima ili nenavođenje deklaracije sa svim podacima propisanim zakonom, nepravilnosti prilikom formiranja cijene u rasprodaji.“

Kazne su od 1.500 do 5.500 KM za odgovornu osobu, te od 500 do 1.000 maraka za odgovornu osobu u pravnom licu. Iz Inspekcijske uprave navode da niske kazne potencijalno mogu biti motiv za povratak u prekršaj i slabe dejstvo inspekcijskih organa. U Tuzlanskom kantonu inspektori su vršili kontrolu izdavanja fiskalnih računa i poštivanja neradne nedjelje. Rezultati su također zabrinjavajući.

„13 inspekcijskih nadzora je bilo. U osam je nađen prekršaj, gdje je bilo šest prekršaja po pitanju neradne nedjelje i pet ih je bilo zbog neizdavanja fiskalnih računa. Želimo naglasiti da će na osnovu ovih kazni biti izrečene kazne u iznosu od 15.500 KM˝, istakla je glasnogovornica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove TK, Fahreta Brašnjić.

I kontrole rada bez odobrenja, neevidentiranja prometa putem fiskalnog uređaja poreznih inspektora rezultirale su pečaćenjem 25 objekata. Ukupno je izrečeno novčanih kazni u iznosu od 265.100 KM. Pitali smo građane da li uvijek dobiju fiskalni račun tokom kupovine i traže li.

Inspektori pozivaju građane da se zaštite praćenjem cijene proizvoda kojeg često kupuju, provjeravaju cijene na policama i računima i akcijske u odnosu na redovne cijene, provjeravaju deklaracije, uzimaju račune i sve neregularnosti prijave Federalnoj upravi za inspekcijske poslove ili kantonalnim inspekcijama. Iz Udruženja potrošača potvrđuju da i oni zaprimaju prijave.

„Na rafi da je istaknuta jedna cijena, a na kasi na obračunu računa druga cijena. Žale se na kvalitet usluge. Žale se kada sumnjaju u kvalitet proizvoda˝, izjavila je predsjednica Udruge potrošača „Klub potrošača“ TK, Gordana Bulić.

Podaci o načinu i kontakti za prijave nepravilnosti nalaze se na stranicama Federalne i kantonalnih uprava za inspekcijske poslove. Kontakt telefon Federalne uprave 033 /226 644 otvoren je 24 sata.

Jedan od načina je i jačanje kapaciteta inspekcija u Federaciji BiH.

(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Mirela Zonić)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.