Da. A ne da gradjani kupuju podstanice za potrebe CG. To bi isto bilo ko kad bi građani kupovali poslovni…
Video live: Dom naroda PSBiH o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zakona o zaštiti ličnih podataka
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici razmatra dva ‘evropska’ zakona, koje je prošle sedmice usvojio Predstavnički dom državnog parlamenta.
Radi se o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli, za koji je Vijeće ministara BiH uputilo zahtjev za razmatranje po hitnom postupku, te o Prijedlogu zakona o zaštiti ličnih podataka, koji bi trebao biti razmatran u prvom čitanju, a koji je također predložilo Vijeće ministara BiH.
Kako je ranije navedeno iz Vijeća ministara, podrškom tim zakonima, koji su ključni prioriteti na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nose oznaku ‘EI’, kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s pravnom stečevinom Evropske unije, Vijeće ministara BiH je poduzelo relevantne korake za dobijanje datuma za otvaranje pregovora BiH s EU.
Prijedlogom zakona o graničnoj kontroli, koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti, ispunjava se jedan od strateških ciljeva iz ranije usvojene Strategije integriranog upravljanja granicom u Bosni i Hercegovini.
Odredbama novog zakona uređuju se, među ostalim, važna pitanja upravljanja granicom, te se vrši njihovo usklađivanje s važećom pravnom stečevinom EU.
Prijedlogom zakona o zaštiti ličnih podataka vrši se usklađivanje s Uredbom EU iz 2016. godine o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju ovih podataka, te prihvataju međunarodno priznati standardi u ovoj oblasti.
Direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini Dragoljub Reljić je ranije kazao da je to jedan od zakona koji je vrlo bitan na evropskom putu, ali da je za njega još bitnije da ovim zakonom “podižemo nivo zaštite ličnih podataka naših građana, odnosno svih osoba čiji se podaci obrađuju u BiH”.
– To je po meni veoma bitno – kazao je Reljić, te naveo neke od novina u Prijedlogu zakona o zaštiti ličnih podataka.
Između ostalog, spomenuo je da se uvodi načelo transparentnosti, bezbjednost obrade, potom se uvodi pravo na zaborav, takozvano pravo na brisanje, za koje je kazao da je “jedno značajno pravo“, a jedna od novina je da se značajno pooštrava kaznena politika.
(TIP/Izvor: Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.