pa bolje im je da idu vani, nego da ovdje dangube, bilo u strajku, bilo u stranci, bilo sa zeljkom
Video/Nova Švedska: Zbog bandi izgledaju kao ratna zona i bilježe više eksplozija od SAD-a
Od 1. januara ove godine u Švedskoj je zabilježeno ukupno 30 bombaških napada, većina kojih je bila usmjerena na stambene zgrade u Stockholmu. Najnoviji incident dogodio se jučer u ranim jutarnjim satima, kada je eksplozija odjeknula u Bagarmossenu, južnom dijelu Stockholma. Dvije osobe su uhićene u vezi s napadom, piše Samnytt.
Prošlog četvrtka navečer eksplozija je potresla Farstu, također u južnom Stockholmu, pri čemu su ozlijeđene dvije osobe. Snaga detonacije uzrokovala je štetu na pet katova stambene zgrade.
Porast napada od Božića povezuje se s krvavim sukobom između vođa dvaju kriminalnih bandi, Rawe “Kurdske Lisice” Majida i Ismaila “Jagode” Abda.
Samo jedna zemlja koja nije u ratu broji više bombaških napada
Kako bi pronašli zemlju s usporedivim brojem eksplozija, piše Samnytt, istraživači moraju gledati izvan nordijske regije i Europe – sve do Meksika, jedine zemlje koja nije u ratu, a koja bilježi više pucnjava i bombaških napada od Švedske. “Švedska se potpuno izdvaja”, rekao je kriminolog Ardavan Khoshnood 2023. godine.
Prema njegovim riječima, samo zemlje u ratnom stanju bilježe više eksplozija od Švedske.
“Moji kolege u Stockholmu analizirali su podatke i otkrili da je Meksiko jedina zemlja na svijetu koja nije u ratu, a ima više eksplozija od Švedske. Čak ni SAD nema problema s eksplozijama”, izjavio je Khoshnood za Samnytt.
Ministar pravosuđa: “Situacija je ozbiljna”
Švedski ministar pravosuđa Gunnar Strömmer nedavno je komentirao nagli porast nasilja koji je uslijedio od Nove godine. Prema njegovim riječima, švedski građani ne bi smjeli prihvatiti ovakvu situaciju kao normalnu.
Strömmer je održao sastanke s policijskim vlastima kako bi dobio detaljan uvid u stanje i poduzete mjere, uključujući nadzor populacije. Policija je također mobilizirala značajne resurse kako bi, prema ministrovim riječima, “prekinula spiralu” eskalirajućeg banditskog nasilja u zemlji.
“Situacija je ozbiljna”, izjavio je ministar pravosuđa u programu švedske državne televizije.
Bombaški napadi i oružano nasilje u 2024. godini
Švedska policija nedavno je objavila statistiku o nasilju povezanom s kriminalnim bandama za 2024. godinu.
Prosječno su četiri osobe mjesečno usmrćene vatrenim oružjem, dok je više od jedne osobe tjedno ranjeno u pucnjavama. U 2024. godini, 44 osobe su ubijene u sukobima bandi, što znači gotovo četiri žrtve mjesečno. Dodatno, 57 osoba je ranjeno u pucnjavama, odnosno nešto više od jedne osobe tjedno.
Ukupan broj potvrđenih pucnjava iznosio je 270, što znači da su se napadi vatrenim oružjem događali u prosjeku svaka dva do tri dana tijekom godine.
Osim toga, broj bombaških napada i dalje je visok. Tijekom prošle godine zabilježeno je 129 eksplozija, dok je bilo 60 pokušaja detonacija – što znači više od jednog takvog zločina tjedno. Također, policija je identificirala 128 slučajeva priprema za bombaške napade.
Nije uvijek bilo ovako
Prije 2000. godine stopa kriminala u Švedskoj bila je znatno niža nego danas, a nasilni zločini poput pucnjava i bombaških napada povezanih s kriminalnim bandama bili su rijetki. Međutim, već tada je postojala zabrinutost oko određenih oblika kriminala, poput provala, krađa automobila i droga, ali općenito se Švedska smatrala jednom od najsigurnijih zemalja u Europi.
Stopa ubojstava u Švedskoj bila je ispod 1 na 100.000 stanovnika godišnje prije 2000. godine, što je bila jedna od najnižih stopa u svijetu. Usporedbe radi, danas je ta stopa porasla, pri čemu su nasilni sukobi bandi postali značajan problem.
Prije 2000. godine, Švedska nije imala problema s bombaškim napadima, dok je sada ta vrsta nasilja postala međunarodno prepoznatljiva kao švedski fenomen, piše Index.hr.
(TIP/Foto: X)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.