Samo te aktivnosti treba uskladiti da bojkot bude u istom danu. Teka tada ce imati efekta.
Selo koje pripada BiH i Srbiji, još od vremena Osmanlija
Opština Sastavci je, kako samo ime kaže, sastavljena iż dva dijela: jedna polovina pripada srbijanskom gradu Priboju, dok je druga dio teritorija Bosne i Hercegovine. Njezini stanovnici moraju svakodnevno prelaziti državnu granicu kada odlaze k liječniku, u banku ili na poštu. To im otežava život i iziskuje puno strpljenja.
Hajro Gibanica živi u bh. dijelu sela Sastavci. S obzirom da magistralni put iz sela vodi kroz obje države za svaki odlazak u Priboj mora prijeći dvije granice u jednom pravcu.
“Četiri prijelaza po 10 minuta, toliko izgubim”, priča Gibanica za DW. On još uvijek pomalo radi kao majstor, iako je u penziji. Nekada po tri puta mora prijeći granicu.
“Moram otići ljekaru, moram uzeti tablete u apoteci. Moram otići u poštu jer tamo žena prima penziju. Znači, sve mi je u Priboju samo što ovdje prespavam i imam malo vrta”, kaže on.
Ima dvojno državljanstvo kao i ostali stanovnici sela, njih 70 po posljednjem popisu. Sastavci pripadaju Bosni i Hercegovini i Srbiji još od vremena Osmanlija, ali do raspada Jugoslavije nije bilo nikakvih problema. U ovom selu su čak dva kraja iste ulice u dvije različite države.
Nevidljivom granicom su podijeljene kuće, ali i porodice.
Opširnije na portalu DW-a.
(TIP/Foto: DW)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.