U Tuzli potpisan sporazum o smanjenju diskriminacije radnika, prvenstveno žena, na tržištu rada

„Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada“ naziv je projekta koji provode fondacije Infohous i Lara, a finansira Evropska unija. Današnjim potpisivanjem sporazuma o saradnji s partnerima s područja TK-a, projekt je proširen na još dvije firme. Inače, cilj projekta je smanjenje diskriminacije radnika, prvenstveno žena, na tržištu rada, kroz promoviranje i zaštitu ekonomsko-socijalnih prava i jačanje procesa EU integracija.

Projekt traje već dvije godine i do sada je u njega uključeno osam bosanskohercegovačkih firmi u kojima su već izvršena istraživanja koja su pokazala da je 54% ispitanica doživjelo neki vid verbalnog ili neverbalnog pritiska, te da je uglavnom riječ o mobingu, a da je seksualno uznemiravanje na radnom mjestu zastupljeno s 20%. Također, potvrdilo se i da su žene za isti posao značajno manje plaćene od svojih kolega.

“Imamo stručnjake koji će raditi dubinsku analizu o pravilnicima o radu, gdje ćemo skupa s rukovodstvom firme pokušati dogovoriti o izmjenama ili nadopuniti ono što će koristiti radnicima”, kaže Zafir Šišić, koordinator projekta u Fondaciji INFOHOUSE Sarajevo.

Partner u projektu na području TK-a je Kantonalna privredna komora Tuzla, a u prvoj fazi odabrane su dvije velike firme.

“Izuzetno smo uzbuđeni i opredijeljeni da u okviru ovog projekta na raspolaganje stavimo sve svoje resurse i unaprijedimo sve svoje procese na način da prvenstveno naši zaposlenici budu upoznati sa svim pravima i možda još nekim dodatnim mogućnostima, kako mogu što bolje prepoznati bilo koji oblik diskriminacije”, istakla je Meliha Rizvić, izvršna direktorica za ljudske resurse, pravo i usklađenost u Solani Tuzla.

“Lukavac cement je kao društveno odgovorna kompanija prepoznala važnost stvaranja radnog okruženja u kojem su stvorene prilike za jednak rast i razvoj svih uposlenih bez ikakve diskriminacije i uznemiravanja. Radujemo se implementaciji dodatnih stavki u naše interne akte za postizanje radnog okruženja u kojem će svi imati jednaku priliku za rast i razvoj”, kazala je Erna Mehmedović, menadžerica za ljudske resurse, pravo i usklađenost u Lukavac Cementu.

“S obzirom na to da su izvozno orijentirani, da izlaze u zemlje EU, ovo će biti vrlo značajni dijelovi pravilnika i ono što će oni ugraditi u svoje pravilnike, i bit će od velikog značaja sutra kada to postane i određena obaveza koju će postaviti EU”, poručio je Dino Kalesić, rukovodilac projekta u Kantonalnoj privrednoj komori Tuzla.

Jedan od partnera u projektu je i Udruženje žena Romkinja Bolja budućnost.

“Jako mali broj Romkinja je zaposlen i one su uglavnom čistačice, tako da se doživljava neki vid diskriminacije. Uglavnom su to otvoreni vidovi diskriminacije, vrijeđanje na nacionalnoj osnovi, ali kako ovaj projekat govori globalno, a mi sarađujemo i s drugim organizacijama koje nisu romske, očekujemo je da će ove naše aktivnosti i ovaj projekat se replicirati i u druge opštine i druge gradove u našem kantonu”, zaključila je Indira Bajramović, direktorica Udruženja žena Romkinja Bolja budućnost.

Prema podacima Državne agencije za ravnopravnost spolova, vrijednost radne satnice žena, u prosjeku je, u odnosu na muškarce na istom radnom mjestu, manja za 9%.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Autorica: Mirela Čanović)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.