U Predstavničkom domu PSBiH usvojena dva evropska zakona

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Prijedlog zakona o granicnoj kontroli po hitnoj proceduri i Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka po skraćenom postupku.

Zakon o graničnoj kontroli usvojen je sa 20 glasova za, dok je Zakon o zaštiti ličnih podataka podržalo 30 poslanika.

S obzirom da je Zakon o zaštiti ličnih podataka BiH usvojen u prvom čitanju sada slijedi amandmanska faza, a o amandmanima će se izjasniti i Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.Predsjedavajući Predstavničkog doma Denis Zvizdić najavio je mogućnost da danas bude završena amandmanska faza za Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka i održavanje nove sjednice Doma na kojem bi se glasalo u drugom čitanju o ovom zakonskom rješenju.

Zakon o graničnoj kontroli usvojen je po hitnom postupku i na njega nema mogućnost podnošenja amandmana.

Oba zakona će morati proći proceduru u Domu naroda.

Radi se o dva ‘evropska’ zakona koje je polovinom decembra prošle godine jednoglasno usvojilo Vijeće ministara BiH. Podrškom ovim zakonima, koji su ključni prioriteti na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nose oznaku ‘EI’, kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s pravnom stečevinom Evropske unije (EU), Vijeće ministara BiH poduzelo je relevantne korake za dobijanje datuma za otvaranje pregovora BiH s EU.

(TIP/Izvor: bhrt.ba/Foto: Fena/Almir Razić)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.