Predstavnički dom PSBiH usvojio Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici, u drugom čitanju, usvojio Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Od 40 prisutnih poslanika, 23 su glasala ‘za’, sedam je bilo ‘protiv’, dok je 10 poslanika bilo suzdržano.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma razmatrala je predloženi zakon, te usvojila 14 amandmana, koji su postali sastavni dio ovog prijedloga zakona. 

Prilikom diskusije, poslanik Milorad Kojić (SNSD) je kazao da je Klub poslanika SNSD-a uložio amandman na predloženi zakon, na način da se briše član 111, ali taj amandman nije dobio podršku Ustavnopravne komisije.

On je ustvrdio da se predloženim zakonom vrši prenos nadležnosti, te je citirao navedeni član 111.

Naveo je kako “imamo situaciju gdje je neprofitna organizacija ovim zakonom ovlašćena da, između ostalog, u parničnom postupku, samo kao jedan od primjera, zastupa pred sudom stranku“.

– Parnični postupak je isključiva nadležnost pravosuđa u entitetima i u Brčko Distriktu i regulisana je Zakonom o parničnom postupku RS, Zakonom o parničnom postupku Federacije BiH i Zakonu o parničnom postupku Brčko Distrikta – naveo je Kojić.

Ustvrdio je da se direktno oduzima nadležnost RS-u i Federaciji BiH.

– Federacija kako hoće, mi iz RS to ne možemo i ne smijemo dozvoliti. Mi smo u prvom čitanju bili uzdržani da bi mogli doći u amandmansku fazu, da reagujem na ovaj prenos nadležnosti. Nažalost, kad smo došli u amandmansku fazu, došli smo do zida koji se zove Ustavnopravna komisija i koji nije dozvolio da danas, kao parlament odlučujemo po amandmanima – kazao je Kojić.

Zamolio je poslanike iz RS-a “da ne dozvole da se izvrši prenos nadležnosti“.

Poslanik Predrag Kojović (Naša stranka) je kazao da se ne radi ni o kakvom prenosu nadležnosti.

– Razumijem da je kolega advokat i da misli da bi ova odredba mogla uticati na broj klijenata koje on ima, međutim to nije tačno. Postupak za zaštitu ličnih podataka vodi se u skladu sa Zakonom o parničnom postupku. Znate, isto kao i ja, kako reguliše Zakon o parničnom postupku ko uopšte može zastupati nekoga pred sudom, u smislu kakve kvalifikacije mora imati i naravno da se ta pravila primjenjuju – kazao je Kojić.

Poslanik Saša Magazinović (SDP BiH) je kazao da je ovaj zakon usvojilo Vijeće ministara BiH, jednoglasno.  

– Za njega su glasali ministri Košarac, Amidžić, Nešić, ko je od njih već bio na sjednici. Nisam čuo da ste tada reagovali i osudili taj prijenos nadležnosti koji su omogućili ti ministri. Nisam čuo da, od trenutka kad je usvojen zakon, do danas, da je to iko spomenuto. Očigledno ima sada potreba da se o tome govori – kazao je Magazinović.

Po njegovim riječima, “te priče o prenosima nadležnostima, s druge strane o izdajama, to su stvari od kojih su više-manje umorni svi, i ljudi u politici i oni koji to slušaju“.

– Zapravo, iza svega toga se krije nešto drugo. U ovom slučaju, da ne idemo naprijed, da ne usvojimo zakon. Ali to je samo alat. Te dimne bombe može ko god hoće, to je lična sloboda i politički izbor, da nastavi na taj način koristiti. Ali ja mislim da ovo što vi sada govorite i ovo čega ste se sada sjetili i za šta su vaši ministri već digli ruku, zapravo ima nešto drugo za cilj. Očekujem da vi pokrenete smjenu ministara, da ih kaznite, koji su glasali za prenos nadležnosti. A za većinu, zato se nemojte sekirati – naveo je Magazinović.  

Poslanica Sanja Vulić je kazala da će Klub SNSD-a biti protiv predloženog zakona “jer je ovo čisti prenos nadležnosti“.  

Poslanica Sabina Ćudić (Naša stranka) je kazala da je impresionirana zdušnošću s kojom kolege iz SNSD-a brane interese RS-a i s tim u vezi rezolutno kritikuju poteze svojih ministara koji su jednoglasno podržali ovaj zakon u Vijeću ministara BiH.

– Iz toga zaključujem, s obzirom na greške koje su napravili i ugrozili, kako vi kažete, interese RS-a, onda ćete sasvim sigurno, zajedno sa nama, podržati njihovu smjenu – navela je ona.

Poslanik Šerif Špago je kazao da je Klub poslanika SDA uložio određeni broj amandmana, te da je jedna dio njih prihvaćen.

– Uglavnom su prihvaćeni amandmani koji se odnose na neke tehničke ispravke unutar zakona. Ali ono na čemu smo mi insistirali, to je brisanje stava 5 u članu 8. Da vas podsjetim, taj stav 5 glasi: “javni i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikt su dužni, uz poštovanje odredbi ovog zakona, ustupiti lične podatke iz svojih evidencija ovlaštenom kontroloru podataka, u svrhu prethodnog izjašnjavanja građana koji imaju biračko pravo o pitanjima za koje posebnim propisima omogućeno to pravo. Amandman je da se briše ovaj stav, koji je bez mišljenja i Direkcije za evropske integracije i konsultacija vezano za usklađenost toga stava, prihvaćen na Vijeću ministara – kazao je Špago.

Dodao je da, s obzirom da stav 5 nije usklađivan s pravnom stečevinom EU, narušava usklađenost sa pravnom stečevinom EU.

– To je samo jedno dodatno objašnjenje kako pričamo svi o usklađivanju propisa, a onda radi nekih kompromisa prihvatimo i određene odredbe zakona koji nisu usklađeni sa pravnom stečevinom EU – naveo je Špago.

Podsjećanja radi, Predstavnički dom PSBiH je ranije danas usvojio i Prijedlog zakona o graničnoj kontroli, koji zajedno sa Prijedlogom zakona o zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine, predstavlja ‘evropske’ zakone.

(TIP/Izvor: Fena)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.