Ova sranja traju još od prije 30 godina . Bravo za uvezivanje HDZ ovih federalnih firmi za pitanje Južne interkonekcije.…
UKC Tuzla: Oscilacije temeprature utiču na povećanje broja pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima
Povećan broj pacijenata koji se javljaju u prijemnu ambulantu Klinike za interne bolesti uslovljen je hladnim vremenski uslovima.
Prema riječima doc. dr. med. sc. Elnura Smajića, načelnika Klinike za interne bolesti UKC Tuzla, u posljednja dva mjeseca, vremenske prilike praćene temperaturnim oscilacijama uslovile su povećan broj pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima.
“Oscilacije temperature nepovoljno utiču na pacijente sa kardiovaskularnim oboljenjima. Poznato je da se na hladnoći krvni sudovi stišču i oni mogu isprovocirati napad angine pektoris, kao i infart miokarda, dok se prilikom toplijeg vremena krvni sudovi šire što može uzrokovati niži krni pritisak i shodno tome tegobe pacijenata. U posljednje vrijeme primijetili smo da imamo povećan priliv pacijenata u našu prijemnu ambulantu i tokom redovnog radnog vremena, ali i tokom dežurstva, naročito nakon naglih temperaturnih promjena, kao i promjena u vlažnosti zraka” istakao je doc. dr. Smajić.
Prema njegovim riječima, preporuke su da pri niskim temperaturama zraka građani pri izlasku iz svojih kuća i stanova, odnosno zgrada, prvo se postepeno priviknu na hladan zrak kako ne bi došlo do napada angine pektoris. To se naročito odnosi na pacijente sa ishemijskom bolešću srca, kao i pacijente koji se liječe od posljedica infarta miokarda. Također, upozorio je da je neophodno pridržavanje uputa ljekara o promjeni načina i stila života i redovnom uzimanju preporučene terapije.
“U slučaju da pacijenti iznenada primjete neku promjenu zdravstvenog stanja obavezno se moraju obratiti svom ljekaru, odnosno specijalisti porodične medicine koji će dalje sprovesti odgovarajuću dijagnostičku i terapijsku proceduru” naglasio je načelnik Klinike za interne bolesti, doc. dr. med. sc. Elnur Smajić.
Podsjećanja radi važno je naglasiti da kardiovaksularna oboljenja predstavljaju pošast 21. vijeka od čijih posljedica, na godišnjem nivou, u svijetu, umre čak 20 miliona ljudi. U neslavnoj statistici je i Bosna i Hercegovina, koja bilježi sve veći broj pacijenata sa ovakvom vrstom dijagnoza, a zabrinjavajuće je da se među njima nalazi sve veći broj mladih ljudi.
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.