Tražite izuzeće od neradne nedjelje za Grad Tuzla i riješeno.
Oko 41 posto poslodavaca želi vještačkom inteligencijom zamijeniti radnike
Svjetski ekonomski forum (WEF) procjenjuje da će ukupno 78 miliona novih radnih mjesta širom svijeta biti otvoreno do 2030. godine, a 41 posto poslodavaca želi vještačkom inteligencijom zamijeniti uposlenike.
Kako se navodi izvještaju WEF-a “Budućnost poslova 2025”, objavljenom u utorak, tehnološki razvoj, geopolitičke i ekonomske tenzije i drugi pritisci u svijetu značajno oblikuju sektore i radna mjesta širom svijeta.
Naglašeno je da će ključni faktori u svijetu rezultirati sa 170 miliona radnih mjesta do 2030. godine koja će zamijeniti 92 miliona postojećih radnih mjesta, što je oko 78 miliona neto novih radnih mjesta.
Kako je navedeno u izvještaju, neki od najbrže rastućih profesija su u oblastima povezanim s tehnologijom i vještačkom inteligencijom.
Očekuje se da će se povećati i broj poslova vozača dostave, građevinskih radnika, nastavnog osoblja i medicinskih tehničara.
S druge strane, profesije koje se najviše zatvaraju su činovničke i sekretarske pozicije, odnosno administrativni pomoćnici, izvršni sekretari, službenici poštanskih službi, blagajnici u bankama i službenici za unos podataka.
U izvještaju se još navodi da polovina ispitanih poslodavaca planira preoblikovati poslovanje kako bi iskoristili nove mogućnosti u tehnologiji, dok je 77 posto poslodavaca kazalo da planira unaprijediti radnu snagu, a 41 posto želi otpustiti neke uposlenike kako bi ih zamijenili vještačkom inteligencijom.
(TIP/Izvor: Agencija Anadolija/Foto: Ilustracija/bhrt.ba)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.