Foto: Gradski park u Lukavcu – Od zapuštene livade, do mjesta okupljanja svih generacija
Uređenjem parka uz gradsku pješačku zonu građanke i građani Lukavca dobili su mjesto na kojem mogu provesti kvalitetno vrijeme, prošetati novim pješačkim stazama, odmoriti se na klupama u hladovini ili navečer, pod novom rasvjetom, dok djeca igraju fudbal na igralištu. Uskoro se očekuje i završetak muzičkog paviljona, dok su u tri izložbeno-prodajne kuće neki pronašli i zaposlenje.
U jednoj od kućica Lejla Moranjkić posjetiteljicama i posjetiteljima parka nudi svježe prehrambene proizvode i sokove tokom cijele godine. Kaže da je za sada zadovoljna kako posao napreduje:
“Tu smo od kraja ljeta, a ranijih nekoliko godina smo radili uglavnom sezonski tokom nekih mjesec dana trajanja manifestacije ‘Zima u Lukavcu’. Kada je obnovljen park u kojem su postavljene kućice predali smo zahtjev za njihovo korištenje, te nakon dobijanja odobrenja krenuli s poslom. Izađemo navečer, posjećeno je iako je još sve to građanima novo, ali nadamo se da će u skorijoj budućnosti biti još bolja posjeta i promet. Kada nam posjetitelji dođu, vidim njihove osmijehe, djeca se obraduju, svima je drago da se nešto dešava u gradu i da imaju gdje izaći i prošetati”, kaže Lejla Moranjkić koja tu radi sa suprugom Idinom.
Cjelina će biti zaokružena izgradnjom muzičkog paviljona
Park je uređen u okviru Projekta unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) koji finansira Švedska, a implementira i sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz podršku tri kantona i 22 jedinice lokalne samouprave (JLS).
Predsjednik Vijeća mjesne zajednice Lukavac Grad Mirsad Mujić ne krije zadovoljstvo urađenim:“Uređenjem ovog parka čitav ovaj kompleks je dobio jednu fantastičnu ulogu. Imamo tu šetalište koje je u ljetnim mjesecima puno šetača, ali i područje parka u kojem djeca igraju fudbal, tu su stariji koji paze na njih, mame šetaju sa bebama, iza je zgrada vrtića, pored imamo i malu igraonicu koju je ranije donirala privatna kompanija, i sve skupa čini jednu sjajnu cjelinu koja će se zaokružiti dovršetkom muzičkog paviljona. Mladi muzički naraštaji će na paviljonu moći da prave svirke, promoviraju muziku i sebe, a građani će moći da uživaju u njihovim nastupima”, kaže Mirsad Mujić.
Članica Vijeća mjesne zajednice Lukavac Grad Amra Kišić također živi u blizini, te i sama koristi park, posebno otkako je na porodiljskom odsustvu:
“Park je dao jedan novi izgled gradu, neku novu dimenziju i smisao, i zaista je višestruko doprinio gradu i mlađim naraštajima, djeci pogotovo, ali i starima. Sada je to zaista jedan dio grada koji vrijedi posjetiti kada dođete u Lukavac. Puno je drveća, samim tim i hladovine, što je Lukavcu kao industrijskom gradu jako potrebno. Trenutno sam na porodiljskom odsustvu i sama koristim ovaj park, dođem tu s bebom i prošetam, dok stariji sin koji ima devet i pol godina najradije koristi igralište za fudbal gdje se rado igra sa drugarima”, kaže Amra Kišić.
Park sada ima višestruku namjenu
Stručna savjetnica za upravljanje razvojem i planiranjem u Službi za investicije i razvoj Grada Lukavca Sena Tahirović kaže kako je projekat u potpunosti ispunio zacrtani cilj. Park je od nekada zapuštene livade, postao mjesto okupljanja svih generacija, ali i posjetilaca i posjetiteljica grada, posebno jer se u blizini nalazi i autobuska stanica pa je park nešto što većina onih koji dođu u grad prvo vidi.
“Park sada ima višestruku svrhu, i u potpunosti je promijenio lice ovog dijela grada na bolje . Najveću korist od svega imaju djeca, penzioneri, mladi koji tu dolaze. Muzički paviljon nismo uspjeli završiti u prvoj fazi, ali kasnije su se našla sredstva, u toku je procedura i nadamo se skorim radovima. Klupe su napravljene namjenski, napravili smo i igralište s golovima da djeca mogu da igraju fudbala. Sada sve sa igralištem koje je ranije donirala privatna kompanija iz Lukavca čini jednu korisnu cjelinu, i umjesto zapuštene livade imamo jedan moderno uređen park sa svim sadržajima. Tu je i vrtić koji je ovim uređenjem dobio ljepšu okolinu, a nekada i vrtićka djeca izađu tu i druže se sa djecom iz naselja i grada koja dođu da se igraju. Postavljene su i tri kućice koje smo nedavno koristili i za sajam ženskog poduzetništva tokom kojeg su žene izložile svoje proizvode”, kaže Sena Tahirović.
Projekat unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) ima za cilj unaprijediti pristup ključnim javnim uslugama kroz bolje upravljanje i povećanje ulaganja u lokalnu infrastrukturu.
(TIP)
Omere, a da vidiš sa djedom zašto je privatizovao to preduzeće...pa da onda držiš lekcije