Zoran Blagojević: Kako Vlada FBiH stalno gubi kontrolu: Pravne rupe, spori zakoni i politička nemoć

Sarajevo Osiguranje d.d. je dioničko društvo koje posluje kao privatna kompanija, jer državni udio u njoj iznosi manje od 50%. Uprkos činjenici da je zakon o statusu ovakvih firmi jasan, Vlada Federacije BiH ponovno pokazuje svoju nesposobnost da se prilagodi modernom poslovnom okruženju. U pokušaju “vraćanja kontrole” nad ovom, po njima državnom, a za sve ostale koji poznaju zakone privatnom firmom, Vlada zanemaruje osnovne činjenice i zakonodavne norme.

Gubitak većine u Nadzornom odboru – hronični problem

Ovo nije prvi put da Vlada gubi kontrolu u firmama s većim brojem privatnih dioničara, bez obzira što je najveći dioničar. Slučajevi Bosnalijeka i Fabrike Duhana Sarajevo pokazali su isti obrazac: Vlada gubi većinu u Nadzornom odboru zbog pravnih praznina u Zakonu o privrednim društvima, što privatni dioničari koriste mnogo bolje i brže nego što se Vlada uopšte snađe. Umjesto da unaprijedi zakonodavni okvir, Vlada ponavlja greške i nastavlja igrati gubitničku utakmicu.

Upravo je Nadzorni odbor ključna tačka gdje Vlada konstantno gubi svoj uticaj. Privatni dioničari, sa jasnim strateškim ciljevima, koriste pravne praznine kako bi preuzeli kontrolu, dok Vlada ostaje pasivna i bez jasne poslovne strategije. Čak u slučaju državne kompanije poput RMU Banovići, gdje Vlada ima 70% vlasništva, kontrola se gubila upravo zbog nesposobnosti da se osigura većina u Nadzornom odboru.

Pravne praznine – saveznik privatnih dioničara

Zakon o privrednim društvima FBiH ima ogromne rupe kada je u pitanju zaštita državnih interesa u kompanijama gdje postoji mješovita vlasnička struktura. Privatni dioničari mnogo bolje koriste te pravne praznine od Vlade. Sudovi, spori i neučinkoviti, dodatno usporavaju bilo kakve pokušaje rješavanja ovih problema, što ostavlja Vladu u pravnom vakuumu. Dok privatni dioničari brzo i efikasno konsoliduju svoje pozicije, Vlada se oslanja na zastarjele zakone i političku retoriku.

Očajnički potezi umjesto reformi

Umjesto da se fokusira na usklađivanje Zakona o privrednim društvima sa standardima Evropske unije, što bi osiguralo pravnu sigurnost i povećalo vrijednost državnih udjela, Vlada poseže za očajničkim potezima. Pokušaji “vraćanja kontrole” unutar pravne praznine nisu samo neučinkoviti, već dodatno urušavaju povjerenje javnosti u institucije.

Hrvatski Zakon o trgovačkim društvima, koji ima 647 članova i potpuno je usklađen sa pravnom stečevinom EU, može poslužiti kao primjer. Nasuprot tome, Zakon o privrednim društvima FBiH ima samo 374 člana i nikada nije sveobuhvatno revidiran kako bi odgovarao modernim potrebama privrede. Rezultat? Berza stagnira, privatni sektor je nesiguran, a državni udjeli postaju sve manje vrijedni.

Vrijeme za ozbiljne promjene

Ako Vlada želi ozbiljno štititi državne interese, mora prekinuti praksu političkih manipulacija i početi s reformama koje će osigurati pravnu sigurnost i transparentnost. Usklađivanje zakona s evropskim standardima omogućilo bi državi da efikasno upravlja svojim udjelima, oživilo bi berzu i povećalo povjerenje investitora. Bez tih promjena, svaki pokušaj “vraćanja kontrole” ostat će samo politička iluzija u pravnom vakuumu.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku TIP.ba.

(TIP/Autor: Zoran Blagojević/Foto: Srhiva)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.