Međunarodni je dan ljudskih prava, evo gdje je BiH po tom pitanju

Prezentacija izvještaja koje su pripremili relevantni akteri za Četvrti univerzalni periodični pregled (UPR) Bosne i Hercegovine, a koji organiziraju Ujedinjene nacije u BiH uz podršku Kancelarije visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava (OHCHR) i u partnerstvu s Evropskom unijom u BiH, održana je danas u zgradi Ujedinjenih nacija u Sarajevu povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava.

UPR je jedinstveni mehanizam Ujedinjenih nacija za ljudska prava koji periodično (svakih pet godina) procjenjuje stanje ljudskih prava u svim državama članicama Ujedinjenih nacija i daje preporuke za poboljšanja. Omogućava državama da predstave izvještaj o napretku i izazovima u ispunjavanju svojih međunarodnih obaveza u oblasti ljudskih prava.

Šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini, ambasador Luiđi Soreka napominje da je današnji događaj odlična prilika da se posjetimo da svaka osoba, bez obzira na njihovu nacionalnu, etničku ili bilo koju drugu pripadnost, ima prava i slobode koje se moraju poštivati. 

“Drago mi je da tu priliku upravo obilježavamo ovdje u kući Ujedinjenih nacija, jer zaista sa Ujedinjenim nacijama mi, Evropska unija, dijelimo viziju Bosne i Hercegovine kao prosperitetne i stabilne zemlje gdje se ljudska prava poštuju. Jer put ka ulasku BiH u Evropsku uniju je zapravo zasnovan na poštivanju ljudskih prava. Dakle, ne radi se samo o jednoj ekonomskoj ili političkoj instituciji. To je zaista institucija, jedno mjesto u kojem se ljudska prava moraju štititi i poštovati”, izjavio je Soreca.

Dodao je da BiH mora učiniti još mnogo toga na unapređenju svoga okvira kada je riječ o zaštiti ljudskih prava. 

“Bližimo se kraju kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” i zaista moram podsjetiti da je važno da BiH harmonizira, uskladi i unaprijedi zakonodavstvo u toj oblasti. Druga stvar je da BiH još uvijek mora da preda svoj univerzalni periodični pregled o stanju ljudskih prava u BiH i mi se zaista pridružujemo u pozivu da to učini na jedan sveobuhvatan način kako bi ostatku svijeta pokazala o kakvom stanju ljudskih prava se radi u ovoj zemlji”, dodao je ambasador.

Bosna i Hercegovina će proći svoj četvrti UPR 29. januara 2025. godine pred Vijećem za ljudska prava Ujedinjenih nacija u Ženevi. Ovaj događaj organizira se uoči tog pregleda i bit će prilika da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine predstavi svoj izvještaj. Institucija Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine, organizacije civilnog društva, Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini i Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini također će predstaviti svoje izvještaje i preporuke za daljnju zaštitu ljudskih prava u zemlji.

Zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić kazala je da je najveći problem u BiH, kada su u pitanju ljudska prava, raširen govor mržnje.

“Smatram da nemamo dovoljno jak institucionalni okvir za zašitu od govora mržnje, prije svega od negiranja ratnih zločina i negiranja genocida. Svjedoci smo kriminalizaciji klevete u Republici Srpskoj, novinari nisu dovoljno zaštićeni, žene su izložene različitim oblicima kršenja ljudskih prava, uključujući pravo na život, a ugorožena je i povratnička kao i LGBTIQ populacija”, kazala je Jurišić.

Ingrid Mekdonald, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, ističe da se ne može postići prosperitet u zemlji ako se ne obezbijedi poštivanje ljudskih prava za sve segmente društva, naročito za najranjivije kategorije. 

“Potrebno je da se osigura u sklopu tih napora da niko nije izostavljen i da ljudska prava jednako važe za sve, a ne samo za one koji su na pozicijama moći. Izvještaj o stanju ljudskih prava u BiH je fundamentalan proces kako bi se napravio pregled situacije u vezi toga šta funkcioniše a šta ne funkcioniše u smislu poštivanja ljudskih prava u zemlji”, kazala je Mekdonald i pozvala Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i sve druge koji su nadležni za ovu oblast da obezbijede usvajanje izvještaja što prije kako bi se on na vrijeme uputio u Ženevu.

Ombudsman Nevenko Vranješ dodaje da se Institucija ombudsmena bavi stanjem preporuka kao najjačim sredstvom koje ona primjenjuje prema institucijama, te da je u BiH ostvaren određeni napredak u procentima realizacije preporuka, koja je sada na 50 posto, dok je regionalni prosjek oko 70, a evropski oko 80 posto. 

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Ilustracija)