Schmidt: Ne želim nametati pravila, pozivam PSBiH da donese zakon o državnoj imovini

Visoki predstavnik Christian Schmidt izjavio je danas da ne želi nametati pravila u vezi s pitanjem državne imovine te je pozvao Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine da, uz pomoć međunarodne zajednice, radi na donošenju državnog zakona kojim će to pitanje biti regulisano.

Na pres-konferenciji nakon dvodnevnog sastanka Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) na kojem se razgovaralo o trenutnoj situaciji u BiH, Schmidt je poručio da je data snažna podrška rješavanju pitanja državne imovine, navodeći kako ima dojam da neki ljudi samo čekaju da on nametne rješenje u vezi s pitanjem državne imovine, ali da će ih morati razočarati.

Smatra neprihvatljivim da investicije u BiH ne mogu biti potpuno provedene jer nema provedbe odluka Ustavnog suda te odgovarajućeg zakonodavstva.

– Bilo nam je drago što Predsjedništvo BiH ima inicijativu da riješi to pitanje. Ne znamo da li je taj nacrt stigao u PSBiH, ali ih pozivam da zajedno razgovaraju o ovoj temi. Mi ćemo sa svoje strane pružiti pomoć kako bismo osigurali da se rješenja mogu provesti i kako bismo bili sigurni da možemo osigurati jedno pozitivno okruženje – istakao je Schmidt.

Kada je riječ o izborima, visoki predstavnik je stava da birači moraju apsolutno vjerovati da će njihovi glasovi biti ispravno prebrojani te da su razgovarali o iskustvima tokom prošlih izbora te načinima za osiguravanje tehničke identifikacije birača putem skenera, zatim skeniranju glasačkih listića i biometrijskih podataka.

Pozvao je Parlamentarnu skupštinu BiH i Vijeće ministara da osiguraju novac za pripremu izboru, te dodao da postoji spremnost međunarodne zajednice da pomogne.

Navodi da su razgovarali o pitanju BHTV-a, finansiranju institucija kulture, ali i o problemima granične policije.

–  Potrebno je da granična policija ima dovoljan broj zaposlenika i to je pitanje koje se mora hitno rješavati, jer Graničnoj policiji BiH trenutno nedostaje oko hiljadu policijskih službenika – poručio je.

Izrazio je zadovoljstvo zbog poboljšanja u pogledu Frontexa i saradnje sa Evropskom unijom, ali je dodao da Frontex ne može biti zamjena za nedovoljan broj policijskih službenika.

Na kraju je zaključio da je teritorijalni integritet BiH izuzetno važan te da su neprihvatljivi bilo kakvi scenariji secesije, kao i da se već pripremaju za 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, kako bi odali počast žrtvama.

(TIP)