Prekid željezničkog saobraćaja ugrozio privredu Tuzlanskog kantona

Cjelokupna bh. privreda trpi posljedice zbog prekida željezničkog transporta, i nesanacije željezničke pruge u Jablanici. Iako je prva faza sanacije ove pruge počela prije dva dana, gubici su višemilionski. U Tuzlanskom kantonu, na ovu dionicu pruge, najviše je oslonjen lukavački gigant GIKIL, za čije potrebe rada u Luci Ploče stoji 100.000 tona kamenog uglja, koji ne može željeznicom biti transportovan do Lukavca.

Skoro dva mjeseca otkako je zbog poplava u Jablanici prekinut željeznički saobraćaj, traje agonija lukavačkog GIKIL-a. Štete su višemilionske, a menadžment je transport kamenog uglja iz Luke Ploče u Lukavac pokušao riješiti drumskim putem. No, ono što kamioni prevezu za četiri dana, vozom iz Ploča stizalo je za jedan dan. Samo u oktobru trošak je bio dva miliona maraka.

“To je dodatni trošak za GIKIL, koji će za ova dva-dva i po mjeseca imati još dodatno 10 miliona troška. Radnici su zabrinuti. Pogotovo šta sve kruži medijima, situacija je, trenutno, dolje zabrinjavajuća”, izjavio je Ermin Halilović, predsjednik Sindikata radnika GIKIL.

“Proizvodnja je smanjena na temperaturno-tehnološki minimun. Zalihe nam padaju. Ispod tog minimuma ako krenemo, bojim se da ćemo doći u situaciju da nema povratka”, upozorava Almin Suljić, direktor GIKIL-a u ostavci.

Procjene pojedinih su da gubici dosežu i nevjerovatnih 60 miliona maraka. Ali o tome niko ne želi govoriti. A upitno je skoro 900 radnih mjesta. Više od 60 posto prihoda prošle godine ostvareno je od izvoza pa je lako zaključiti da od sanacije pruge zavisi i opstanak Kompanije. I ne samo GIKIL-a.

“Ukoliko se ovo ne bi riješilo do kraja godine, vrlo vjerovatno da bi dosta kompanija iz Tuzlanskog kantona – govorim najviše o izvoznicima, onima koji se bave proizvodnjom – bilo prinuđeno da daje otkaze, eventualno zatvara svoje proizvodne pogone”, ističe Admir Čavalić, predsjednik Kluba SBiH u Parlamentu FBiH.

“Znamo da je privreda Tuzlanskog kantona i izvozno i uvozno orijentisana i takva komunikacija je neophodna za njenu opstojnost”, naglasio je Nedret Kikanović, direktor Kantonalne privredne komore Tuzlanskog kantona.

No, umjesto ekonomskog plana oporavka, uslijedila politička prepucavanja. Na relaciji vlast -opozicija upućene su teške optužbe, navodi o aferama i stranački obračuni. Vlada Tuzlanskog kantona, zbog dugogodišnjeg kompleksnog stečajnog postupka, nema upravljačku strukturu. No, premijer Tuzlanskog kantona ističe da je Kantonalna vlada spremna biti asistent Vladi Federacije.

„I oni sami su svjesni da ne možemo ni finansijski ni na bilo koji drugi način u ovom momentu pomoći, ali su tražili od nas da budemo posrednici, da i mi izvršimo pritisak prema višim nivoima vlasti da ubrzaju procedure – prije svega, sanacije pruge, a onda i sve ono ostalo“, izjavio je Irfan Halilagić, premijer Tuzlanskog kantona (SDA).

 Od ekonomske priče, GIKIL se sve zvučnije nalazi u centru one političke. Dok politika pravda, Kompanija propada. I nije samo od posljednjih poplava i zbog uništene pruge. GIKIL se već na početku godine našao u problemima kada je izgubio ugovor sa željezarom iz Smedereva. Iz ove kompanije do završetka priloga na niz naših pitanja nisu željeli odgovoriti.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Autorica: Azra Bećirović)

Komentar

  • Željko says:

    Dosta više GIKIL, SODA, CEMENTARA i TE TUZLA i “čuvamo radna mjesta”! Imate par stotina radnika i na stotine “uhljeba”, mislim na TE TUZLA! SVE to treba “pogasiti” da KONAČNO Tuzla i šira regija Tuzle budu čisti! Sve to treba zatvoriti i srušiti, kao i ono “jezero” ili “bombu” iznad Bukinja jer pogledajte “dobrobit” u vidu na desetke tisuća smrti i kojekakvih bolesti od tih “firmi”! Prijelaz će biti, mislim na električnu energiju, malo skuplji ali spasiti će se ogroman broj života, pogledajte broj kancera, bronhijalnih oboljenja, itd.! Sve “favele” oko Tuzle napraviti inspekciju što lože, većina gumu ili tko zna što, i ogromne kazne, udar po lisnici, naplatiti da konačno Tuzla “prodiše”, mada bi bilo bolje “favele” srušiti, prevencija klizišta, i ljudima napraviti stanove!

Komentari su zatvoreni.