Ma niste vi to odradili. To su Ramiza, Rašid i onaj njihov vrli direktor.
Automafija i crno tržište: Za deset godina u FBiH ukradeno 6.060 skupocijenih vozila
Poslije deset godina na području Federacije Bosne i Hercegovine ukraden je ukupno 6.060 automobila, navodi se u podacima Federalne uprave policije.
Uprkos jako velikom broju od 2014. godine, kada je ukradeno 1.208 vozila, primjetan je pad ovih krivičnih djela, te su, prema Podacima FUP-a, prošle, 2023. godine ukradena 162 vozila.
TREND U OPADANJU
I za prvih devet mjeseci ove godine primjetan je trend pada krađe vozila, a evidentirano ih je 77, i to 41 manje u odnosu za isti period 2023.
Za ova djela nadležnim tužilaštvima prijavljene su 24 osobe, dok je 15 uhapšeno. Naknadno je rasvijetljeno 35 krađa prijavljenih po nepoznatom počiniocu, prenosi “Avaz”.
Ono što je uvijek konstanta jeste da se i dalje najviše kradu vozila na području Kantona Sarajevo, gdje je 2023. ukradeno 59 vozila, a za devet mjeseci ove godine njih 38.
Potom po krađi vozila slijede Tuzlanski i Zeničko-dobojski kantoni, ali u mnogo manjem obimu.
I dalje se najviše kradu Volkswagenovi automobili, zatim vozila marki Škoda i Opel, a tek potom svi ostali.
U Republici Srpskoj za devet mjeseci ove godine prijavljeno je 35 krivičnih djela koja se odnose na krađu vozila, manje za 14 u odnosu na isti period 2023.
Drastičnom opadanju krađe vozila u Federaciji BiH, koje je otpočelo 2017. godine, pridonijele su i policijske akcije, te suđenja automafijašima uglavnom s područja Istočnog Sarajeva, Pala i Sokoca.
Razbijene su pojedine organizirane grupe, ali automafija nastavlja s „biznisom“ koji im donosi milionske dobiti, te krađa vozila i dalje predstavlja ozbiljan problem za građane u BiH.
Jednoj od najvećih organiziranih grupa od 2018. godine u Sudu BiH još traje suđenje. Riječ je o grupi u predmetu “Volan”, a kao organizator se navodi Danilo Cicović.
MARATONSKI PROCES
Optužnica je bila protiv 26 osoba, a ostalo je njih 16 optuženih kojima ni nakon šest godina još nije izrečena ni prvoostepena presuda, dok je dio njih potpisao sporazume o priznanju krivice.
Grupa se, prema riječima tužitelja Džermina Pašića, u periodu od 2011. do 2017. bavila krađom vozila, iznudom novca, rasprodajom dijelova vozila, prodajom ukradenih automobila, i to na područjima Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore i Slovenije. Terete se za krađu najmanje 200 skupocjenih vozila vrijednih nekoliko miliona maraka.
Bili su podijeljeni u nekoliko grupa, djelovali na više lokaliteta, a svako je imao svoja zaduženja. Vozila su krali koristeći specijalistički alat i pribor, naoružani i maskirani fantomkama, koristeći radiostanice podešene na policijske frekvencije, kako bi pratili kretanja policije.
Svi su oni su odranije poznati policiji, tačnije privođeni u akcijama “Kamen”, “Trebević” i “Kum”.
PRODAVANI U DIJELOVIMA
U optužnici predmeta “Volan” navodi se da su uvijek išla po tri člana, i to u takozvanom borbenjaku, automobilu koji bi ukrali prije nego bi krenuli u izviđanje. Nakon što uoče “zanimljivo vozilo”, priđu mu, uz pomoć alata ga otvore, te s dekoderom ga pokrenu.
Vozila su skrivana u Lukavici, Palama i Sokocu, nakon čega su kontaktirani vlasnici vozila, od kojih je iznuđivan otkup.
Ukoliko se otkup ne bi realizirao, krivotvorila bi se dokumentacija te bi se vozila krijumčarila i prodavala u BiH ili zemljama regiona ili bi se rastavljala i prodavala u dijelovima, prenosi Akta.ba.
(TIP/Foto: Facebook/Avaz)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.