Pa samo će se radno vrijeme produžiti opet...i opet političari ne čitaju zakon...ako se ovo usvoji...mora se mijenjati zakon o…
Opasna prevara se širi po parkiralištima u Njemačkoj
Pprevaranti razvijaju sve sofisticiranije metode kako doći do bankovnih podataka građana. Ovaj put na meti su parkirni automati. Kriminalci u Njemačkoj prekrivaju originalne QR kodove lažnim naljepnicama koje izgledaju stvarno – ali iza njih postoji opasna zamka.
Naljepnice prevaranata u Njemačkoj su savršeno dizajnirane. Oponašaju logo parkirne aplikacije Easypark i tipične boje brenda. Ako skenirate QR kod, bit ćete odvedeni na web stranicu koja izgleda slično pravoj platformi. Tamo će se od vas tražiti da unesete podatke o kreditnoj kartici – za funkciju koju Easypark ne nudi, piše Fenix Magazin.
Prevara je otkrivena u Hannoveru sredinom studenog. Od tada su zabilježeni deseci takvih slučajeva. Druge savezne zemlje kao što su Berlin i Rheinland-Pfalz isto su pogođene.
Šta bi oni koji su pogođeni trebali učiniti?
Svatko tko vjeruje da je nasjeo na prevaru trebao bi odmah djelovati:
Blokirajte kreditnu karticu
Prijavite slučaj policiji
Provjerite bankovne izvode
Provjerite QR kod rukama: ako se može odlijepiti, riječ je o prevari. LKA Donja Saska savjetuje ljudima da budu posebno oprezni u pogledu sumnjivih naljepnica i da prijave takve slučajeve.
Quishing u porastu
Fenomen “quishinga”, spoja “QR koda” i “phishinga”, se širi. Prevara nije ograničena na automate za parkiranje. Ljeti su, primjerice, bile pogođene punionice za električne automobile. Centri za savjetovanje potrošača također prijavljuju lažne QR kodove u pismima i reklamnim e-porukama koji ili vode do lažnih stranica za plaćanje ili šire zlonamjerni softver.
Kako se zaštititi
Policija preporučuje da QR kodove uvijek koristite s oprezom. Neki od savjeta su:
Prethodno provjerite poveznicu: nemojte izravno otvarati QR kodove, već pažljivo provjerite prikazani URL.
Nemojte instalirati sumnjive aplikacije: renomirani pružatelji uvijek preusmjeravaju na službenu aplikaciju ili web mjesto.
Obratite pozornost na QR kodove prije skeniranja i potražite moguće sumnjive naljepnice.
Podesite postavke pametnog telefona: onemogućite automatsko otvaranje veza QR koda.
Usput, doista sigurno rješenje bilo bi vrlo jednostavno. Stručnjaci operaterima savjetuju da izbjegavaju naljepnice s QR kodovima, piše Index.hr.
(TIP/Foto: Ilustracija: Shutterstock)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.