Naučnici otkrili novu vrstu: ‘Misteriozni mekušci’ žive u tamnim dubinama okeana

Naučnici su identifikovali novu vrstu bioluminiscentnog morskog puža, Bathydevius caudactylus, u dubokoj tamnoj zoni okeana, koja se proteže od hiljadu do 4.000 metara ispod površine.

Istraživači sa Instituta za istraživanje akvarijuma u zalivu Monterey Bay (MBARI) saopćili su da ovo stvorenje, nazvano “misteriozni mekušac“, ima jedinstvenu kombinaciju karakteristika koje su naučnike zaintrigirale i zaprepastile.

“Uložili smo više od 20 godina u razumijevanje prirodne povijesti ove fascinantne vrste gologranaca“, rekao je Bruce Robison, naučnik sa MBARI-ja.

Rezultati njihovog istraživanja objavljeni su u nedavnoj studiji “Deep Sea Research Part I“, koja opisuje neobičnu anatomiju i ponašanje ove vrste.

Za razliku od drugih morskih puževa, Bathydevius koristi kapuljaču, koja liči na biljku venerine muholovke, da uhvati male ljuskare, rakove.

U impresivnom prikazu adaptacije, puž također koristi bioluminiscentnu odbranu, proizvodeći stalno blistavu projekciju nalik prstima iz repa kako bi odvratila potencijalne grabežljivce.

“Svi u kontrolnoj sobi su glasno uzdahnuli i povikali, spektakl! Svi smo bili očarani prizorom“, rekao je naučnik MBARI-ja Steven Haddock, koji je dodao da su tek nedavna dostignuća u tehnologiji kamera omogućila snimanje ovog spektakla.

Sa svojom prozirnom želatinoznom kapuljačom i repom ukrašenim izbočinama nalik prstima, Bathydevius je otvorio novo poglavlje u istraživanju dubokog mora.

“Naše otkriće je novi dio slagalice koji može pomoći u boljem razumijevanju najvećeg staništa na Zemlji“, rekao je Robison.

MBARI tim sada želi istražiti više o ovom morskom pužu, koji bi potencijalno mogao otkriti druga nepoznata stvorenja u dubinama okeana.

(TIP/Izvor: Agencija Anadolija)