Bezobrazluk: Velika čokolada u Istočnom Sarajevu košta 4 KM, u Sarajevu 9 KM. Kako?

Ljubitelji čokolade u glavnom gradu Bosne i Hercegovine nisu baš oduševljeni valom poskupljenja ovog omiljenog slatkiša.
 

Cijene gotovo svih vrsta čokolada skočile su u nebo – pojedine od 80 ili 100 grama sad koštaju po 3-4 konvertibilne marke, a one veće Dorine i gotovo 9 KM.


Međutim, samo nekoliko kilometara dalje, u Istočnom Sarajevu, cijene ovih slatkiša su višestruko manje, što se može vidjeti na slikama.
 

Kako i zašto?

U potrazi za odgovorom, kontaktirali smo ekonomskog eksperta Admira Čavalića.
 

“Znači, odnos ponude i potražnje pokazuje da trgovci u Sarajevu zbog izuzetne potražnje i relativno višeg životnog standarda ostvaruju veće marže.


Ako govorimo o nabavci čokolada, koja mahom dolaze iz Poljske, Njemačke i slično, vjerovatno je ista nabavna cijena.


Međutim, na tržištu se drugačije plasiraju, odnosno cijena se prilagođava sredini u kojoj živite. Sredina koja ima većii standard, daje i mogućnost za višu cijenu”, kaže Čavalić za Raport.


S druge strane, dodaje Čavalić, to pokazuje da možda imamo i nedostatak prave konkerencije, jer bi konkurencija utjecala na smanjenje cijene.
 

Ipak, naglašava da je teško stvari banalizovati i tvrditi da je razlog viših cijena isključivo želja sarajevskih trgovaca za većom zaradom.


“Troškovi poslovanja veći su u Sarajevu – od zakupa prostora, plaća radnika i slično.
 

Naravno, trgovci imaju diskreciono pravo da odrede cijenu koju žele, a na potrošaču je da to ‘kazni'”, rekao je Čavalić.

(TIP)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.