Treba dati priliku da se greske isprave a studenti da finaliziraju zapoceto. Lako je reci nek nastave na drugom mjestu,…
Uručena bankarska priznanja u BiH ‘Zlatni BAM’ za najuspješnije
Magazin „Banke i Biznis u BiH“ po 22. put je dodijelio najznačajnije godišnje bosanskohercegovačke nagrade u sektoru bankarstva – „Zlatni BAM“.
Nagrada se dodjeljuje za posebne poslovne uspjehe banaka ostvarene na tržištu Bosne i Hercegovine u 2023. godini, a najuspješnijima u ukupno 15 takmičarskih kategorija su uručena priznanja u okviru manifestacije obilježavanja 20. godišnjice uspješnog djelovanja Udruženja banaka Bosne i Hercegovine u Banjoj Luci.
Laureati „Zlatnog BAM-a“, koji priznanja osvajaju u devet kategorija na osnovu izvještaja nezavisnih revizora o poslovanju banaka u 2023. godini u raznim kategorijama su: UniCredit Bank d.d. Mostar, te NLB Banka a.d. Banja Luka i Atos bank a.d. Banja Lukakoje su nagrađene u po dvije kategorije, a sa po jednim priznanjem “Zlatni BAM” uz njih su ASA Banka d.d. Sarajevo, ProCredit Bank d.d. Sarajevo te Komercijalno-investiciona banka d.d. Velika Kladuša.
Za razliku od prilično interesantne 2022., tokom 2023. godine na bankarskoj sceni nisu se dešavale burne promjene a banke su nastavile svoj stabilan rast i pozitivne rezultate u poslovanju. Interesantno je da su značajne pomake, kojima su zaslužile priznanje “Zlatni BAM”, zabilježile uslovno rečeno manje banke, tako da je lista dobitnika značajno drugačija u odnosu na ranije godine, ističu organizatori.
Banka koja je i u 2023. godini čvrsto držala primat u segmentu najveće aktive je UniCredit Bank d.d. Mostar,a u 2023. godini zauzela je i lidersku poziciju u kategoriji efikasnog upravljanja troškovima (CIR).
Na osnovu procentualnog rasta aktive u 2023. godini priznanje Zlatni BAM primila je Atos Bank a.d. Banja Luka, koja je zabilježila i procentualno najveći rast kredita.
Priznanja za ROE – prinos na dionički kapital (%), kao i ROA – procentualni prinos na aktivu (%) je posljednjih godina izgleda rezerviran za NLB banku a.d. Banja Luka, pa primat koji su u ovim kategorijama ostvarili u 2023. godini ne djeluje kao veliko iznenađenje.
Za procentualno najveći rast depozita stanovništva u prošloj godini Zlatni BAM zaslužila je ProCredit Bank d.d. Sarajevo, dok je na osnovu iznosa aktive banaka lider među bankama sa pretežno domaćim kapitalom ASA Banka d.d. Sarajevo.
I konačno, za usklađenost aktive i pasive – stepen pokrića priznanje “Zlatni BAM” je i ove godine otišao u Komercijalno-investicionu banku d.d. Velika Kladuša.
Nagradu za Ukupan ESG učinak dobila je Raiffeisen Bank d.d. BiH Sarajevo, a za doprinos finansijskoj inkluziji i finansijskoj pismenosti Addiko Bank d.d. Sarajevo.
Naša banka a.d. Banja Luka dobitnica je nagrade za EKO partnerstvo godine, a NLB Banka koja djeluje u Bosni i Hercegovini (NLB Banka a.d. Banja Luka i NLB banka d.d. Sarajevo) je nagrađena za inovativnost u bankarskom sektoru.
Za postignuti kvalitet u digitalizaciji bankarskih usluga nagradu je dobila Intesa Sanpaolo Banka d.d. BiH, dok je Sparkasse Bank d.d. BiH nagrađena za kvalitet usluga mobilnog bankarstva.
Dodijeljena su i tri posebna priznanja „Zlatni BAM“. Za sjajan posao koji radi na polju Finansijske edukacije i inkluzije na području Bosne i Hercegovine nagrađena je Centralna banka Bosne i Hercegovine.
Za podsticanje investicija i podršku razvoju privrede dodijeljene su dvije počasne Plakete Zlatni BAM i to za Razvojnu banku Federacije BiH, te Investiciono-razvojnu banku Republike Srpske.
(TIP/Izvor: Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.